• Weź udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań

  Do końca września trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, w którym powinni uczestniczyć wszyscy mieszkający na terenie Polski. W Świdnicy obowiązkiem tym objętych jest 56 222 mieszkańców. Do 29 lipca spisało się już 30 191 świdniczan, co stanowi 53,7 %.

  Czytaj więcej
 • Chcą rozwiązać problem uciążliwości zapachowych

  W związku z powtarzającymi się skargami, dotyczącymi uciążliwości zapachowych w rejonie ulicy Bystrzyckiej oraz ulicy Metalowców, związanych z funkcjonowaniem dwóch świdnickich firm Adler i Bio-Wat, pomimo braku odpowiednich narzędzi prawnych, miasto Świdnica włączyło się w działania prowadzone przez powołane do tego jednostki administracyjne, czyli Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska ...

  Czytaj więcej
 • Bezpieczniej na przejściach dla pieszych

  Świdnica otrzyma 440 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Wsparcie uzyskały dwa złożone projekty na przebudowę przejść dla pieszych w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego (na wysokości wjazdu do  sklepów Stokrotki i Czerwonej Torebki) oraz w obrębie skrzyżowania ulic Ofiar Oświęcimskich i Zwierzynieckiej.

  Czytaj więcej
 • Fotopułapki z walce z nielegalnymi odpadami

  Pomimo wprowadzenia czytelnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wiele zakamarków Świdnicy wciąż tonie w śmieciach. Władze miasta zamierzają walczyć z tym zjawiskiem poprzez monitorowanie miejsc, w których najczęściej pojawiają się dzikie wysypiska, za pomocą tzw. „fotopułapek”.

  Czytaj więcej
 • 1 sierpnia zawyją syreny

  1 sierpnia, o godzinie 17.00 przeprowadzony zostanie wojewódzki trening systemu wczesnego ostrzegania. Wyemitowany zostanie sygnał akustyczny.

  Ćwiczenia odbywają się na polecenie Wojewody Dolnośląskiego i są jednocześnie okazją do uczczenia 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

  Czytaj więcej
 • Blisko 10 milionów złotych z Funduszy Norweskich dla MZEC w Świdnicy

  Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako Operator Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 ogłosiło wyniki naborów konkursów w obszarze energia. Doceniono wniosek Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej w Świdnicy, któremu przyznano dofinansowanie w wysokości 9 562 200 zł na budowę nowoczesnego i ekologicznego miejskiego systemu ciepłowniczego, opartego o gaz ziemny.

  Czytaj więcej
 • Zaszczep się w Rynku w Świdnicy

  Mając na uwadze popularyzację szczepień Urząd Miejski w Świdnicy, przy udziale Centrum Usług Medycznych Eskulap od niedzieli, 1 sierpnia uruchamia Punkt Szczepień Mobilnych przy Powszechnym Punkcie Szczepień. W każdą sierpniową niedzielę w Rynku zaparkuje autobus, w którym będzie możliwość zaszczepienia się, bez wcześniejszej rejestracji, jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson.

  Czytaj więcej
 • Są chętni do przebudowy ulicy Sikorskiego

  Dwie oferty wpłynęły w związku z ogłoszonym przez miasto Świdnica przetargiem na przebudowę ulicy Sikorskiego. Remont obejmie odcinek od skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przy ul. Strzegomskiej do skrzyżowania z ul. Langiewicza, wraz z budową sięgacza do budynków mieszkalnych nr 42 A-D. Planowany termin zakończenia prac to połowa czerwca przyszłego roku. Najniższa oferta opiewa na kwotę 2 986 565,20 złotych. Na realizację inwestycji zarezerwowano 3 800 000 zł.

  Czytaj więcej
 • Warsztaty dla rodziców i opiekunów

  Zapraszamy Mieszkańców Świdnicy na kurs przeznaczony dla osób dorosłych, z rodzin doświadczonych przemocą, które chcą podnieść i wzmocnić swoje umiejętności wychowawcze.

  Czytaj więcej
 • Zabytkowe samochody przejadą przez świdnicki Rynek

  Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji wspólnie z Gminą Jawor organizuje drugą edycję „Rajdu Tylko dla Zuchwałych – zabytkowymi samochodami szlakiem miast i miejsc UNESCO”, podczas którego zawodnicy przemierzą trasę od Jawora do Zamościa. Jednym z obowiązkowych punktów na trasie jest Świdnica, gdzie uczestnicy odwiedzą Rynek i oczywiście, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kościół Pokoju.

  Czytaj więcej
 • Nowe miejsca szczepień w Świdnicy

  Od 14 maja w świdnickim punkcie szczepień podano ponad 15 tysięcy dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, 11 405 firmy Pfizer, 1 780 Moderny oraz  1 858 Johnson & Johnson. Zarejestrowanych w lipcu na pierwszą dawkę jest jeszcze około 300 osób. Według ostatnich danych z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w pełni zaszczepionych świdniczan przeciwko COVID-19 jest ponad 20 tysięcy osób, co stanowi 36,07%.

  Czytaj więcej
 • Świdnica wnioskuje o pieniądze w ramach programu Polski Ład

  Ruszył nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Ma on na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego. Każda gmina w kraju mogła w jego ramach zgłosić do 3 propozycji inwestycyjnych. Świdnica złożyła 3 wnioski.

  Czytaj więcej
 • Wybrano wykonawcę przebudowy Polnej Drogi

  Firma HYPMAR Hypta Mariusz z Modlęcina wygrała przetarg na przebudowę ulicy Polna Droga w Świdnicy. Najkorzystniejsza oferta opiewała na kwotę 8 640 000 zł. Zgodnie z przepisami, pozostali oferenci mają 5 dni na złożenie ewentualnych odwołań. Podpisanie umowy z wybranym wykonawcą będzie możliwe po upływie tego terminu.

  Czytaj więcej
 • Nowa organizacja ruchu na ul. Wrocławskiej

  W poniedziałek, 12 lipca nastąpi zmiana organizacji ruchu drogowego na remontowanym obecnie odcinku ul. Wrocławskiej w Świdnicy. Wdrożony zostanie etap 2 w fazie dotyczącej realizacji prac wodociągowych tożsamych z tym, co było robione w etapie 1. 

  Czytaj więcej
 • Rowerowa rywalizacja zakończona

  Zakończyła się rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Miasto Świdnica, dzięki zaangażowaniu mieszkańców uplasowało się na 14 miejscu. W zabawie brały udział 53 miasta i wszystkie miały równe szanse niezależnie od wielkości i liczby mieszkańców. Łączna liczba przejechanych kilometrów była bowiem dzielona przez liczbę mieszkańców.

  Czytaj więcej
 • Są chętni do rozbudowy ul. Polna Droga w Świdnicy

  6 firm złożyło oferty w ramach postępowania przetargowego, które ma wyłonić wykonawcę inwestycji pn. „Rozbudowa ul. Polna Droga w Świdnicy”. Najtańsza ze złożonych propozycji opiewa na kwotę 8, 64 mln zł., a najdroższa na ponad 11, 2 mln zł. Miasto przeznaczyło na finansowanie tego zadania kwotę 9, 83 mln zł.

  Czytaj więcej
 • Marek Zawisza nowym prezesem TBS

  Rada Nadzorcza Świdnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wybrała nowego prezesa spółki. Został nim Marek Zawisza, doświadczony samorządowiec i menadżer, do niedawna zastępca burmistrza Jaworzyny Śląskiej. Swoją pracę nowy prezes rozpocznie 1 lipca.

  Czytaj więcej

do góry