Strona geoportalu - moduł turystyczny

Quest, czyli zwiedzaj Świdnicę z Czerwonym Baronem za przewodnika

Chciałbyś w ciekawy i nieszablonowy sposób poznać historię najsłynniejszego na świecie pilota z czasów I wojny światowej? Zobaczyć miejsca, w których dorastał i się wychowywał? Przyjrzeć się, jak wyglądał czerwony samolot, na którym latał? Dowiedzieć się dlaczego i kiedy przyjechał do pięknej, pełnej zabytków Świdnicy?

Jeśli tak, odwiedź tutejszą Informację Turystyczną mieszczącą się w sercu miasta – na rynku i pobierz ulotkę z questem pt „Świdnica – śladami „Czerwonego Barona”. Rozwiązując zagadki na niej umieszczone pospacerujesz po rodzinnej miejscowości w towarzystwie najsłynniejszego lotnika i spojrzysz na nią jego oczyma. Sprawdzisz, gdzie Manfred von Richthofen mieszkał, chodził do szkoły, jakiego był wyznania i gdzie się modlił. Będziesz miał okazję także dowiedzieć się, kim byli jego rodzice, rodzeństwo i jak wyglądała Świdnica ponad 100 lat temu, gdy się do niej przyprowadził, a potem gdy odwiedzał ją wracając z frontu wielkiej wojny. Poznasz mało znane jeszcze światu miejsce, w którym spoczywają – jego brat i ojciec, dostrzeżesz zagospodarowane już na inne cele dawne koszary wojskowe, które były dla niego niczym drugi dom, obejrzysz dziś już zabytki techniki, które jako obiekty służące ówczesnym mieszkańcom powstawały na jego oczach. Dowiesz się również dlaczego Czerwony Baron ma wielki sentyment do tutejszego dworca kolejowego.

Spacerując po Świdnicy z questem – będziesz miał okazję poznać miejsca turystyczne znajdujące się poza utartym już szlakiem turystycznym. Miejsca bezpieczne. Miejsca, które związane są z asem myśliwskim I wojny światowej. A gdy rozwiążesz wszystkie zawarte w queście zagadki – i odgadniesz hasło – zgłoś się we wskazane w ulotce miejsce po nagrodę.

Świdnickie dziedzictwo po Czerwonym Baronie do zobaczenia na trasie Questa

• Rynek z wieżą ratuszową. Zabytkowy Rynek, na którym bywał Czerwony Baron. W wieży ratuszowej wystawę dotycząca słynnego pilota

• Willa Richthofenów przy ulicy Sikorskiego 19, niegdyś okazały dom z olbrzymim ogrodem i stajniami. Manfred von Richthofen przeprowadził się do niego z rodziną w 1901 roku, gdy miał 9 lat.

• Kamień upamiętniający Manfreda von Richthofena z 1918 r.- mieści się w ogrodzie przy willi Richthofenów przy ul. Sikorskiego 19.

• Pozostałości mauzoleum „Czerwonego Barona” - mieszczą się w parku gen. Władysława Sikorskiego, w pobliżu miejsca, w którym w 1917 roku as myśliwski dwukrotnie lądował.

• Dawne gimnazjum ewangelickie przy obecnej ul. Franciszkańskiej, do niego początkowo jako uczeń uczęszczał Manfred von Richthofen, zanim ojciec zdecydwał, by syn poszedł w jego ślady i został wojskowym.

• Zabytkowy Budynek Dworca Kolejowego - ul. Dworcowa, to w tym miejscu witano i żegnano odjeżdżającego na front i przyjeżdżającego z wojny do rodzinnego domu„Czerwonego Barona”.

• Park Młodzieżowy przy ul. A. Krajowej i Kolejowej, na jego terenie był garnizonowy cmentarz, na którym do dziś spoczywają ojciec „Czerwonego Barona” i jego brat Lothar.

Quest „Świdnica śladami Czerwonego  Barona” wykonano  w  ramach projektu „Odlotowe miasta -  Świdnica  i Trutnov" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 - 2020 Interreg V - A Republika Czeska -Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, nr projektu CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0001435.