Konferencja podsumowująca polsko-czeski projekt – Razem dla biznesu

aktualności gospodarcze >>

Konferencja podsumowująca polsko-czeski projekt – Razem dla biznesu

26 lutego w Świdnicy odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni polsko-czeski projekt „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu”. Co miał na celu projekt? Jak wpłynął na przedsiębiorców, instytucje samorządowe i instytucje otoczenia biznesu? O tym rozmawiali zaproszeni goście zarówno ze Świdnicy, jak miasta partnerskiego Trutnova.

Wydarzenie rozpoczęła Anna Skrzypacz, Dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego. Podsumowała efekty dwuletniej pracy i realizacji 26 wydarzeń takich jak seminaria, panele dyskusyjne, czy targi, z którego skorzystało łącznie ponad 600 uczestników. W ramach projektu powstały także Punkty Konsultacyjne dla osób zainteresowanych założeniem i prowadzeniem firmy Polsce lub Republice Czeskiej. Przygotowane zostały dwujęzyczne przewodniki dotyczące zakładania i prowadzenia biznesu w tych krajach.

W kolejnej części konferencji odbyła się moderowana debata, której uczestnikami byli Prezydent Miasta Świdnica Beata Moskal-Słaniewska, zastępca burmistrza Trutnova Tomáš Eichler, Dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy Tadeusz Kotlarski, Dyrektor Urzędu Pracy w Trutnovie Václav Staněk, Dyrektor z Wydziału ds. Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta w Trutnovie Zdeněk Kopecký, Prezydent Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Ryszard Sobański. Zaproszeni do debaty goście rozmawiali o zacieśnianiu współpracy polsko-czeskiej, o tym, jakie przedsięwzięcia udało się wspólnie zrealizować i jak wpłynęły one na lokalne rynki pracy, firmy oraz pracę instytucji publicznych.

- Instytucje publiczne są również od tego, by tworzyć dobrą atmosferę w sferze biznesu. Uczestnictwo w takich projektach jak „Razem dla biznesu” jest bardzo wymagające. Wyrażam radość i szacunek dla osób, które ten projekt przygotowały i prowadziły, ale też dla uczestników, którzy chcieli w tych działaniach być, uczestniczyć i poświęcać na to swój czas, poszerzać wiedzę, która będzie, czy też może nawet już promieniuje na to, co państwo robicie. – mówiła w trakcie debaty Prezydent Miasta Świdnica Beata Moskal-Słaniewska.

Konferencji towarzyszył wykład psychologa i trenera biznesu Pawła Woźniaka pt. „Styl  i charakter komunikacji w biznesie, czyli zasady etykiety w pracy”. Słuchacze zgłębili temat precedencji w biznesie, subtelnej sztuki powitań, korzystania z wizytówek, etykiety w rozmowach telefonicznych, zachowań w trakcie przyjęć biznesowych, unikania gaf popełnianych niekiedy w sytuacjach biznesowych.

Koniec projektu nie oznacza końca współpracy obu miast partnerskich. „Razem dla biznesu” było jednym z jej elementów, a przed Świdnicą i Trutnovem wkrótce zapewne nowe inicjatywy służące pogłębianiu współpracy na pograniczu.

Projekt "Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 - 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

Edytowano: 28.02.2020 o 07:50