Jan Paweł II ogłoszony patronem Świdnicy

Patron ŚwidnicyŚwidnica jest pierwszym miastem, którego patronem został błogosławiony Jan Paweł II. Decyzję Watykanu ogłosił we wtorek, 8 maja, podczas uroczystej mszy świętej w świdnickiej katedrze ks. arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce. O patronat Ojca Świętego zabiegali wspólnie Prezydent Miasta Świdnicy i Rada Miejska w Świdnicy oraz Biskup Świdnicki.

Z tych też powodów mszę poprzedziła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. W jej trakcie odczytano uchwałę w sprawie ustanowienia bł. Jana Pawła II patronem miasta Świdnicy, którą świdniccy radni podjęli 17 czerwca 2011 r. Gościem specjalnym sesji był arcybiskup Migliore, który gratulował zapobiegliwości i wystąpienia o ustanowienie tak zacnego patrona. W trakcie sesji odbyła się również prezentacja zatytułowana „Patroni Świdnicy na przestrzeni lat”.

Jeszcze przed sesją w świdnickim Rynku odsłonięto portret Jana Pawła II utworzony z ponad 720 zdjęć mieszkańców. Na uroczyste odsłonięcie portretu oraz symboliczne wypuszczenie gołębi przyszły całe rzesze świdniczan. Nietypowy portret można obejrzeć w Rynku, a w wersji elektronicznej na www.um.swidnica.pl.

Tego dnia młodzież wzięła udział w projekcji filmu „Jan Paweł II. Szukałem was...” Natomiast w Rynku można było zwiedzać Mobilne Muzeum Jana Pawła II.

Uroczystości z okazji nadania patrona Świdnicy zakończyły się na placu Jana Pawła II przy katedrze wspólnym odśpiewaniem z chórem Pryma Voce z III Liceum Ogólnokształcącego pieśni „Barka” oraz wypuszczeniem w niebo kilkuset białych balonów.

FOT. TOMASZ PIETRZYK/UM ŚWIDNICA