Dziesięć par świętowało jubileusze pożycia małżeńskiego

W sobotę, 9 marca w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyły się uroczystości jubileuszowe dziesięciu par małżeńskich. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanymi przez prezydenta RP zostało odznaczonych dziewięć par ze Świdnicy oraz jedna para z terenu Gminy Świdnica.

W szacownym gronie jubilatów znalazła się para, która świętowała żelazne gody – 65 lat małżeństwa obchodzili Państwo Adela i Jan Welc. Diamentowe gody - 60 rocznicę ślubu uczcili Państwo Teresa i Edward Duda. Pozostałe pary świętowały swoje złote gody, czyli 50 lat małżeństwa, a byli to Państwo: Maria i Tadeusz Furtyk, Eugenia i Roman Gramiak, Elżbieta i Kazimierz Musiej, Danuta i Wiesław Olejarczyk, Krystyna i Roman Sarlej, Krystyna i Zbigniew Siejakowscy, Zofia i Tadeusz Wiącek oraz Zofia i Andrzej Zdebiak.

Medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczyli Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska oraz Wójt Gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

Ceremonia ta, to niezwykły czas nie tylko dla małżonków, ale także dla całych rodzin. Wywołuje wiele wzruszeń, jest miłą okazją do spotkania się z  dawno niewidzianymi członkami rodzin, do odświeżenia wspomnień i wzniesienia toastu za szczęśliwych małżonków.

Przypomnijmy, że odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty. O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich.

Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców miasta Świdnicy, gminy Świdnica i gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni poinformować o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego przez jubilatów. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków. Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie                     o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie otrzymały medali, mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice. W trakcie uroczystości jubileuszowych organizowanych przez Urząd Stanu Cywilnego małżonkowie odnawiają przysięgę małżeńską, Prezydent Miasta Świdnicy, Wójt Gminy Świdnica i Wójt Gminy Marcinowice wręczają swoim mieszkańcom nadane im odznaczenia oraz drobne upominki.