...przejdź do "DLA BIZNESU"

Biała Lista Podatników VAT od 1 września

aktualności gospodarcze >>

Od 1 września 2019 r. ma obowiązywać tzw. biała lista podatników VAT. Mają znajdować się na niej informacje dotyczące zarejestrowania, wyrejestrowania oraz statusu podatnika VAT, a także numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Wpłata na rachunek inny niż wskazany na białej liście będzie sankcjonowana.

Na białej liście mają być zebrane rozproszone obecnie informacje. Kontrahenta będzie można wyszukać nie tylko po NIP-ie, lecz także po fragmencie nazwy czy nazwiska podmiotu.

Wykaz ma być udostępniony:

•     w biuletynie publicznym Ministerstwa Finansów,
  •     w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

To rozwiązanie jest niejako odpowiedzią na problemy przedsiębiorców, którzy dziś muszą składać w skarbówce wnioski o weryfikację firm. Nowy wykaz podatników VAT zawierał będzie informacje nie tylko o bieżącym statusie danego podmiotu, ale także o rejestracji w wykazie vatowców w dowolnym momencie w przeszłości. Obecnie, podatnik na własną rękę może sprawdzić status potencjalnego partnera biznesowego jedynie na bieżący moment a nie np. w chwili wystawienia faktury. Nowa lista umożliwi sprawdzenie, czy podmiot znajduje się w wykazie na wybrany dzień, przypadający nie wcześniej niż w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym podmiot jest sprawdzany.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-biala-lista-podatnikow-vat

Edytowano: 10.07.2019 o 13:58