Strona geoportalu - moduł turystyczny

Anna Świdnicka, Maria Kunic, Bolko II Świdnicki i Czerwony Baron na dworcu w Świdnicy

Zapraszamy świdniczan i turystów na przejażdżkę muzealnymi składami, które będzie ciągnął jedyny sprawny na Dolnym Śląsku zabytkowy,  normalnotorowy parowóz TKt48-18. W sobotę 18.07.2020 na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica  - Jaworzyna Śląska kursować będą składy: Anna Świdnicka, Maria Kunic, Bolko II Świdnicki i Czerwony Baron, nazwane tak na cześć sławnych świdniczan, którzy są ważną częścią historii miasta i jego dziedzictwa. Każdy z pociągów specjalnych będzie składał się z  lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 r. oraz trzech wagonów osobowych z lat 20-tych XX wieku. Przejazdy realizowane są przez Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej we współpracy z Gminą Miasto Świdnica.

- Dodatkową atrakcją towarzyszącą przejazdom jest możliwość bezpłatnego zwiedzania Świdnicy z przewodnikiem, który będzie oczekiwał na chętnych na Dworcu Świdnica Miasto po przyjeździe pierwszego porannego pociągu z Jaworzyny Śląskiej o godz. 10.12. Spacer z przewodnikiem po pięknej świdnickiej starówce potrwa około 2 godzin, co oznacza, że kupując bilet na pociąg muzealny w dwie strony można przyjechać do Świdnicy składem „Maria Kunic”, wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem, a następnie o godzinie 13.48 z Dworca Miasto Świdnica wrócić „Anną Świdnicką” na stację w Jaworzynie Śląskiej – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Koszt biletu normalnego wynosi 20 zł od osoby, a ulgowego 15 zł od osoby.  Bilet ulgowy  przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się w wieku od 3 do 18 lat. Bilety można nabyć w  dniu przejazdu na pokładzie pociągu przed jego odjazdem u obsługi. Ze względu na to, że przejazdy muzealnymi składami zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, warto je jednak wcześniej zarezerwować  lub kupić elektroniczną, kontaktując się z Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej poprzez email: rezerwacje@muzeatechniki.pl.

Rozkład jazdy pociągów jest następujący:

Sobota 18.07.2020 r. Trasa: Jaworzyna Śląska – Świdnica Miasto
Pociąg I “Maria Kunic”

10:00 Jaworzyna Śląska (Dworzec PKP Jaworzyna Śląska!)
10:12 Świdnica Miasto

Pociąg II “Czerwony Baron”

11:00 Świdnica Miasto
11:12 Jaworzyna Śląska (Dworzec PKP Jaworzyna Śląska!)

Pociąg III “Bolko II”

13:10 Jaworzyna Śląska (Dworzec PKP Jaworzyna Śląska!)
13:22 Świdnica Miasto

Pociąg IV “Anna Świdnicka”

13:48 Świdnica Miasto
14:00 Jaworzyna Śląska (Dworzec PKP Jaworzyna Śląska!)