Strona geoportalu - moduł turystyczny


680. urodziny Anny Świdnickiej - wielkie międzynarodowe święto w Świdnicy


Od 21 do 23 czerwca zapraszamy na oficjalne miejskie obchody 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej – piastowskiej księżniczki, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.
Polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka. Śląsk – Czechy - Europa”, Pierwszy Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej, wydanie turystycznego znaczka okolicznościowego z jej wizerunkiem, obóz średniowieczny, widowiska historyczne to tylko część działań, dzięki którym miasto we współpracy ze Świdnickim Bractwem Rycerskim, Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym i miastem Czeska Skalica uczci przypadającą na czerwiec br. 680. rocznicę urodzin Anny Świdnickiej, księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.

- Zgodnie z przyjęta Strategią Rozwoju Turystycznego Świdnicy jednym z kierunków polityki turystycznej miasta są działania odnoszące się do jego dziedzictwa historycznego, czyli m.in. do sławnych mieszkańców. W tym roku przypada 680. rocznica urodzin Anny Świdnickiej, która za sprawą zaaranżowanego przez Bolka II Świdnickiego małżeństwa z Karolem Luksemburskim została czeską królowa, rzymską cesarzowa i matką królów czeskich – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki.

Międzynarodowa polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka. Śląsk-Czechy-Europa”

Już 21 czerwca zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji popularyzującej postać Anny Świdnickiej. Odbędzie się ona w godzinach od 10:00 do 17:00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy. W jej trakcie zaplanowano wykłady i prezentacje poświęcone postaci Anny Świdnickiej oraz panel dyskusyjny z udziałem Andrzeja Popiela i Eweliny Pankowskiej - aktorami grajacymi w serialu 'Korona królów". W wydarzeniu tym wezmą udział przedstawiciele ambasad Republiki Czeskiej w Polsce oraz Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, którzy objęli je honorowym patronatem, a także przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Konferencja odbędzie się pod patronatem ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie  dr Ivana Jestřába, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze Barbary Ćwioro, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adama Jezierskiego, Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej.

1 Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej

W sobotę, 22 czerwca zapraszamy na tereny zielone położone przy ulicy Pionierów i al. Brzozowej, od północnej strony Fleszy Nowomłyńskiej  oraz na  teren campingu OSIR w Świdnicy przy ul. Śląskiej. Od godziny 10:00 do późnych godzin wieczornych odbywać się będzie Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej. W programie przewidziano m.in. inscenizacje oblężenia Świdnicy, zawarcia pokoju oraz wydania Anny Świdnickiej za żonę Króla Czech i koronacje jej na cesarzową w wykonaniu polskiej i czeskiej grupy teatralnej; otwarcie wioski rzemieślników i warsztatów (garncarstwo, przędzenie, kowalstwo, piśmiennictwo i iluminacja, mennica, warsztaty zielarskie Hildegardy z Bingen); pokazy konnicy (dżigitówka, sprawność bojowa, walki na kopie); pokazy sztuki katowskiej i inkwizytora; pokaz strojów historycznych; pokazowe walki traktatowe na miecz długi; turniej bojowy na broń wszelaką; turniej szermierczy na machinach Pagińskiego; turniej łuczniczy; turniej KUBB i Bouble. W inscenizacjach uczestniczyć będzie ok. 200 rekonstruktorów ze średniowiecznych bractw rycerskich z Polski, Czech, Węgier oraz dodatkowo rzemieślnicy wytwarzający produkty z epoki średniowiecza.

W trakcie turnieju nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W niedzielę, 23 czerwca pod hasłem „Rycerze dzieciom”  odbędą się takie zabawy jak: nauka strzelania z łuku, nauka walki mieczem, gry średniowieczne, rycerski tor przeszkód, nauka pisania średniowiecznego, teatrzyk kukiełkowy, warsztaty wyplatania sznurków, zajęcia z wyrabiania biżuterii i ozdób z drutu. Aktualny program dostępny jest na stronie http://turniejanny.pl.

Turniej przygotowało stowarzyszenie Świdnickie Bractwo Rycerskie, działające na zlecenie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, we współpracy z Polsko - Czeskim Towarzystwem Naukowym we Wrocławiu oraz Zakonem Obroży Psa Gończego Rudenband. Zorganizowany on będzie pod egidą Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Wydarzenie realizowane jest w ramach mikroprojektu “Razem poprzez wieki” (nr projektu CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001804) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Współpracy Transgranicznej 2014 – 2020 Interreg V-A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis”

- Postanowiliśmy uczcić 680. rocznicę urodzin Anny Świdnickiej kontynuując dobre tradycje współpracy polsko-czeskiej. Część działań, które przygotowano z tej okazji realizowane są w ramach projektu „Razem poprzez wieki”, na który otrzymaliśmy unijne dofinansowanie. Zapraszam serdecznie mieszkańców miasta i okolic oraz turystów do wzięcia udziału w wielkim międzynarodowym święcie Świdnicy. Przygotowany, bogaty program wydarzeń pozwoli nam przenieść się w czasy epoki średniowiecza – mówi prezydent, Beata Moskal – Słaniewska.   

Znaczek turystyczny z Anną Świdnicką

Od piątku, 21 czerwca turyści oraz kolekcjonerzy będą mogli również nabyć znaczek okolicznościowy upamiętniający 680. rocznice urodzin Anny Świdnickiej wydany przez Urząd Miejski we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku. Tym razem na drewnianym krążku umieszczony został wizerunek Anny Świdnickiej oraz herb Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Będzie on dostępny w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na świdnickim Rynku.
do góry