Kościół Pokoju p.w. Św. Trójcy

Wizytówką Świdnicy jest XVII- wieczny Kościół Pokoju- obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół ten jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. W swoim wnętrzu może pomieścić ok. 7500 osób. Jednocześnie jest to jeden z dwóch Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy także jego główny ołtarz i ambona, a także loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju - są to m.in.: dzwonnica, Dom Stróża, Plebania i zabytkowy cmentarz ewangelicki. Wszystkie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładem charakterystycznego budownictwa ryglowego. Dzwonnica, ciekawie iluminowana, przeznaczona jest w najbliższej przyszłości na galerię sztuki. W Domu Stróża działa obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa m.in. konstruktor pierwszej rakiety tenisowej oraz dawny organista kościelny- uczeń J. S. Bacha.
W Kościele Pokoju corocznie odbywa się Festiwal Bachowski.

Dane kontaktowe:
Pl. Pokoju 6
58 – 100 Świdnica
Tel. 74/852-28-14, 603-331-578
www.kosciolpokoju.pl

Godziny otwarcia:
IV – X pn – sb 9:00 – 18:00, nd i świeta – 12:00 – 18:00
XI – III pn - sb 10:00 - 15:00, nd i swięta 12:00 - 15:00

Ceny biletów: N – 10 zł, U – 5 zł, Grupy - 8 zł

 

Katedra p.w. Św. Stanisława i Św. Wacława

Gotycki kościół z XIV w. z budzącym zachwyt barokowo- gotyckim wystrojem oraz wieżą o pięciu kondygnacjach i wysokości 103 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce) stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji biskupiej.

Dane kontaktowe:
Pl. Jana Pawła II 2
58 – 100 Świdnica
Tel. 530-853-425 (kancelaria), 720-101-606 (przewodnik katedralny)
e-mail: katedra. swidnica@gmail.com
www.katedra.swidnica.pl

 

Wieża Ratuszowa

Po przeprowadzonej w latach 2010- 2012 odbudowie znowu dominuje nad świdnickim rynkiem. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki. Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Obiekt ozdobił zegar, którego elementy widoczne na zewnątrz, wzorowano na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży. Nowa wieża zwieńczona jest hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą.

Dane kontaktowe:
Ul. Wewnętrzna 4 (Rynek)
58-100 Świdnica
Tel. 730-796-626
www.wieza.swidnica.pl

Godziny otwarcia:
Cały rok od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00,
Poniedziałki - obiekt nieczynny.

Ceny biletów obowiązują od 01.02.2018:

Bilet normalny - 2,00 zł

Bilet ulgowy - 1,00 zł

Bilety ulgowe przysługują młodzieży szkolnej, studentom do 25 roku życia, osobom powyżej 70 roku życia, osobom niepełnosprawnym oraz grupom zorganizowanym powyżej 15 osób.

Wstęp bezpłatny dla dzieci do lat 6, posiadaczy świdnickiej karty seniora, świdnickiej i ogólnopolskiej karty dużej rodziny.

Dom rodzinny Manfreda von Richthofena - asa myśliwskiego z czasów I wojny światowej

Willa przy ul. Sikorskiego 19. Dom rodzinny Manfreda von Richthofena  - asa myśliwskiego z czasów I wojny światowej, który odniósł 80 zwycięstw powietrznych. Sam został zestrzelony 21 kwietnia 1918 roku nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy we Francji. W latach 1933 – 45 w willi istniało muzeum poświęcone Richthofenowi na które składało się pięć pomieszczeń na pierwszym piętrze. Na ekspozycji podziwiać można było m.in.: ordery, części samolotów alianckich, broń oraz trofea myśliwskie. Po zakończeniu wojny eksponaty zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. W ogrodzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Richthofenowi.

Ul. Sikorskiego 19
58-100 Świdnica

 

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Powstało w 1967 w ratuszu, w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta. Prezentujące eksponaty związane z historią kupiectwa: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar.. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII- wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

Dane kontaktowe:
Rynek 37
58 – 100 Świdnica
tel. 74/852-12-91
www.muzeum-kupiectwa.pl

Godziny otwarcia:
Maj – Wrzesień
Wt. – pt. 10:00 – 17:00, sb. – nd. 11:00 – 17:00
Październik – Kwiecień
Wt. – pt. 10:00 – 16:00, sb. – nd. 11:00 – 17:00

Ceny biletów: N – 6,00 zł, U – 4,00 zł, oprowadzanie – 30 zł, lekcje muzealne – 30 zł
piątki - wstęp wolny

 

Portal zamkowy i Kościół Zielonoświątkowy

W XIII wieku istniał w tym miejscu zamek książęcy, wielokrotnie przebudowywany, którego relikty zachowały się częściowo (portal z 1537 roku z renesansową ornamentyką).

 

Krzyż Jakuba Thau

Średniowieczny krzyż pokutny, z którym wiąże się legenda o świdnickim błaźnie Jakubie. Błazen ten nieumyślnie zabił kamieniem jedynego dziedzica Świdnicy- małego Bolka III, za co został publicznie ścięty. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień stoi na Pl. Św. Małgorzaty krzyż pokutny z datą śmierci błazna i inicjałami J.T.

 

Baszta

Baszta stanowiła niegdyś ochronę dla głównej bramy wjazdowej do miasta - Bramy Strzegomskiej. Przy niej mieści się kaplica przybramna św. Barbary.

 

Wieża ciśnień

Zabytek techniki, który mieści się przy ul. Nauczycielskiej 3. Wybudowana w roku 1877 w wyniku wyeksploatowania starej wieży ciśnień przy pl. Ludowym. W latach 1902-1903 została przebudowana i podwyższona o jedno piętro. Na jej szczycie umieszczono zbiornik o pojemności 500m3.

Świdnica jako perła śląskiego baroku

Architekturę Świdnicy, na tle innych miast wyróżnia wyjątkowo duże nasycenie elementami barokowymi – prawdopodobnie największe w tej części Śląska i Europy. Bogate, unikalne barokowe zdobienia znajdziemy przede wszystkim we wnętrzach kościołów (Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, Katedra pw. św. Stanisława i Wacława, Kościół św. Józefa) oraz na elewacjach kamienic ( np. Rynek 6, Rynek 7 – „Pod Złotą Koroną”, Rynek 8 – „Pod Złotym Chłopkiem”, Rynek 15 – „Pod Głową św. Jana Chrzciciela”, Rynek 25 – „Kamienica von Hochbergów”, Rynek 32 – „Kamienica pod Orłami”). Styl ten dominuje także w mniejszych formach takich jak: rzeźby, fontanny i inne detale, które składają się łącznie na atrakcyjny wizerunek miasta. Z kolei znakomita akustyka barokowego wnętrza Kościoła Pokoju sprawia iż jest on doskonałym miejscem dla organizowanego co roku Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który gości najlepszych wykonawców muzyki barokowej z różnych krajów.


do góry