Kościół Pokoju p.w. Św. Trójcy

Wizytówką Świdnicy jest XVII- wieczny Kościół Pokoju- obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół ten jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. W swoim wnętrzu może pomieścić ok. 7500 osób. Jednocześnie jest to jeden z dwóch Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy także jego główny ołtarz i ambona, a także loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju - są to m.in.: dzwonnica, Dom Stróża, Plebania i zabytkowy cmentarz ewangelicki. Wszystkie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładem charakterystycznego budownictwa ryglowego. Dzwonnica, ciekawie iluminowana, przeznaczona jest w najbliższej przyszłości na galerię sztuki. W Domu Stróża działa obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa m.in. konstruktor pierwszej rakiety tenisowej oraz dawny organista kościelny- uczeń J. S. Bacha.
W Kościele Pokoju corocznie odbywa się Festiwal Bachowski.

Dane kontaktowe:
Pl. Pokoju 6
58 – 100 Świdnica
Tel. 74/852-28-14, 603-331-578
www.kosciolpokoju.pl

Godziny otwarcia:
IV – X pn – sb 9:00 – 18:00, nd – 11:30 – 18:00
XI – III – tylko po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym

Ceny biletów: N – 10 zł, U – 5 zł, Grupy - 8 zł

 

Katedra p.w. Św. Stanisława i Św. Wacława

Gotycki kościół z XIV w. z budzącym zachwyt barokowo- gotyckim wystrojem oraz wieżą o pięciu kondygnacjach i wysokości 103 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce) stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji biskupiej.

Dane kontaktowe:
Pl. Jana Pawła II 2
58 – 100 Świdnica
Tel. 530-853-425 (kancelaria), 720-101-606 (przewodnik katedralny)
e-mail: katedra. swidnica@gmail.com
www.katedra.swidnica.pl

 

Wieża Ratuszowa

Po przeprowadzonej w latach 2010- 2012 odbudowie znowu dominuje nad świdnickim rynkiem. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-65 zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15:15, osunęła się na przyległe budynki. Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Obiekt ozdobił zegar, którego elementy widoczne na zewnątrz, wzorowano na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży. Nowa wieża zwieńczona jest hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą.

Dane kontaktowe:
Ul. Wewnętrzna 4 (Rynek)
58-100 Świdnica
Tel. 730-796-626
www.wieza.swidnica.pl

Godziny otwarcia:
Od maja do września codziennie od 10:00 do 20:00
Od października do kwietnia codziennie od 10:00 do 18:00,

Ceny biletów: wstęp bezpłatny

 

Dom rodzinny Manfreda von Richthofena - asa myśliwskiego z czasów I wojny światowej

Willa przy ul. Sikorskiego 19. Dom rodzinny Manfreda von Richthofena  - asa myśliwskiego z czasów I wojny światowej, który odniósł 80 zwycięstw powietrznych. Sam został zestrzelony 21 kwietnia 1918 roku nad przełęczą Morlancourt niedaleko Sommy we Francji. W latach 1933 – 45 w willi istniało muzeum poświęcone Richthofenowi na które składało się pięć pomieszczeń na pierwszym piętrze. Na ekspozycji podziwiać można było m.in.: ordery, części samolotów alianckich, broń oraz trofea myśliwskie. Po zakończeniu wojny eksponaty zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach. W ogrodzie znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Richthofenowi.

Ul. Sikorskiego 19
58-100 Świdnica

 

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Powstało w 1967 w ratuszu, w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta. Prezentujące eksponaty związane z historią kupiectwa: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar.. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII- wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów, związanych z przeszłością miasta.

Dane kontaktowe:
Rynek 37
58 – 100 Świdnica
tel. 74/852-12-91
www.muzeum-kupiectwa.pl

Godziny otwarcia:
Maj – Wrzesień
Wt. – pt. 10:00 – 17:00, sb. – nd. 11:00 – 17:00
Październik – Kwiecień
Wt. – pt. 10:00 – 16:00, sb. – nd. 11:00 – 17:00

Ceny biletów: N – 6,00 zł, U – 4,00 zł, oprowadzanie – 30 zł, lekcje muzealne – 30 zł
piątki - wstęp wolny

 

Portal zamkowy i Kościół Zielonoświątkowy

W XIII wieku istniał w tym miejscu zamek książęcy, wielokrotnie przebudowywany, którego relikty zachowały się częściowo (portal z 1537 roku z renesansową ornamentyką).

 

Krzyż Jakuba Thau

Średniowieczny krzyż pokutny, z którym wiąże się legenda o świdnickim błaźnie Jakubie. Błazen ten nieumyślnie zabił kamieniem jedynego dziedzica Świdnicy- małego Bolka III, za co został publicznie ścięty. Na pamiątkę tego wydarzenia po dziś dzień stoi na Pl. Św. Małgorzaty krzyż pokutny z datą śmierci błazna i inicjałami J.T.

 

Baszta

Baszta stanowiła niegdyś ochronę dla głównej bramy wjazdowej do miasta - Bramy Strzegomskiej. Przy niej mieści się kaplica przybramna św. Barbary.

 

Wieża ciśnień

Zabytek techniki, który mieści się przy ul. Nauczycielskiej 3. Wybudowana w roku 1877 w wyniku wyeksploatowania starej wieży ciśnień przy pl. Ludowym. W latach 1902-1903 została przebudowana i podwyższona o jedno piętro. Na jej szczycie umieszczono zbiornik o pojemności 500m3.

Świdnica jako perła śląskiego baroku

Architekturę Świdnicy, na tle innych miast wyróżnia wyjątkowo duże nasycenie elementami barokowymi – prawdopodobnie największe w tej części Śląska i Europy. Bogate, unikalne barokowe zdobienia znajdziemy przede wszystkim we wnętrzach kościołów (Kościół Pokoju pw. św. Trójcy, Katedra pw. św. Stanisława i Wacława, Kościół św. Józefa) oraz na elewacjach kamienic ( np. Rynek 6, Rynek 7 – „Pod Złotą Koroną”, Rynek 8 – „Pod Złotym Chłopkiem”, Rynek 15 – „Pod Głową św. Jana Chrzciciela”, Rynek 25 – „Kamienica von Hochbergów”, Rynek 32 – „Kamienica pod Orłami”). Styl ten dominuje także w mniejszych formach takich jak: rzeźby, fontanny i inne detale, które składają się łącznie na atrakcyjny wizerunek miasta. Z kolei znakomita akustyka barokowego wnętrza Kościoła Pokoju sprawia iż jest on doskonałym miejscem dla organizowanego co roku Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który gości najlepszych wykonawców muzyki barokowej z różnych krajów.


do góry