A
A+
A-

Strona geoportalu - moduł turystyczny

 • Nowa Informacja Turystyczna w Świdnicy.

  Swobodny dostęp do Internetu, możliwość kupienia produktów regionalnych, wystawa prac świdnickich twórców – to tylko niektóre udogodnienia i atrakcje Informacji Turystycznej, która przeniesiona została o kilkadziesiąt metrów. Od środy, 12 sierpnia, świdnicka IT funkcjonuje w nowej siedzibie, na parterze budynku Rynek 39/40 w przestronnych i nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

  Czytaj więcej
 • Do końca września zwiedzisz taniej najciekawsze atrakcje Aglomeracji Wałbrzyskiej!

  W związku z dużym zainteresowaniem jakim cieszyła się zorganizowana w czerwcu akcja rabatowa Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej „Nasze atrakcje – bezpiecznie i smacznie” zarządcy biorących w niej udział obiektów zdecydowali o przeprowadzeniu kolejnej edycji, która potrwa aż do końca września. Akcja, w której oprócz świdnickiego Muzeum Dawnego Kupiectwa i Wieży Ratuszowej bierze udział 21 obiektów turystycznych i gastronomicznych będących członkami Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej polega na tym, że turysta pokazując bilet wstępu lub rachunek z jednego obiektu uzyskuje 10% rabatu lub też może nabyć bilet ulgowy w pozostałych miejscach biorących udział w projekcie.

  Czytaj więcej
 • Rusza 13. Świdnicki Zlot Caravaningowy.

  Już po raz 13. do Świdnicy zjadą się miłośnicy turystyki caravaningowej z kraju i zagranicy, którzy wezmą udział w Świdnickim Zlocie Caravaningowym który odbędzie się w dniach 01-07.08.2020 na terenie Campingu przy ul. Śląskiej 37.

  Czytaj więcej
 • „#odkrywajlokalnie – soboty z LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej” – zapraszamy na bezpłatną wycieczkę po Świdnicy.

  Już w najbliższą sobotę, 25 lipca zapraszamy mieszkańców Świdnicy i turystów na spacer po Świdnicy w ramach akcji „#odkrywajlokalnie – soboty z LOT Aglomeracji Wałbrzyskiej” organizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomeracji Wałbrzyskiej przy wsparciu merytorycznym Urzędu Miasta w Świdnicy. Będzie to pierwsza z serii wycieczek po najciekawszych miejscach Aglomeracji Wałbrzyskiej, w ramach których w najbliższym czasie oprócz Świdnicy będzie można zwiedzić m.in.: Szczawno Zdrój (01.08), Sokołowsko (08.08) czy Jedlinę Zdrój (15.08).

  Czytaj więcej
 • Anna Świdnicka, Maria Kunic, Bolko II Świdnicki i Czerwony Baron na dworcu w Świdnicy

  Zapraszamy świdniczan i turystów na przejażdżkę muzealnymi składami, które będzie ciągnął jedyny sprawny na Dolnym Śląsku zabytkowy,  normalnotorowy parowóz TKt48-18. W sobotę 18.07.2020 na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica  - Jaworzyna Śląska kursować będą składy: Anna Świdnicka, Maria Kunic, Bolko II Świdnicki i Czerwony Baron, nazwane tak na cześć sławnych świdniczan, którzy są ważną częścią historii miasta i jego dziedzictwa. Każdy z pociągów specjalnych będzie składał się z  lokomotywy parowej TKt48-18 z 1951 r. oraz trzech wagonów osobowych z lat 20-tych XX wieku. Przejazdy realizowane są przez Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej we współpracy z Gminą Miasto Świdnica.

  Czytaj więcej
 • Nowe świdnickie znaczki turystyczne już w sprzedaży.

  Od czwartku 25 czerwca br. dostepne są w sprzedaży dwa kolejne znaczki turystyczne wydane przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku. Pierwszy z nich to znaczek okolicznościowy dwustronny upamiętniający 410 rocznicę urodzin świdnickiej astronom – Marii Kunic. Drewniany krążek z jednej strony przedstawia Marię prezentującą swoje dzieło „Urania propitia” a na odwrocie wizerunek domu rodzinnego Marii Kunic czyli Kamienicę pod Złotym Chłopkiem. Drugim znaczkiem, który trafił do sprzedaży jest znaczek przedstawiający nietypową i unikatową w skali Europy  rzeźbę, a mianowicie  Srającego Chłopka.

  Czytaj więcej
 • Dołącz do akcji Obiekt Bezpieczny Higienicznie!

  W ramach kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID 19 w Polsce otwarte zostały hotele i inne miejsca noclegowe. Obecnie jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze danej oferty będzie to, w jaki sposób przedsiębiorcy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne swoim gościom.

  Czytaj więcej
 • Rusza sezon na Campingu!

  Swoją działalność wznowił już Camping nr 231 oraz Dom Wycieczkowy Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Goście muszą się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami w związku ze stanem epidemii. Dom Wycieczkowy może przyjąć jednocześnie 34 osoby, maksymalnie po 2 w pokojach.

  Czytaj więcej
 • Świdnicki znaczek turystyczny najładniejszym znaczkiem 2019 roku.

  Tytuł „Najładniejszego znaczka turystycznego 2019 roku” zdobył znaczek „Świdnica – miasto Czerwonego Barona”. Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku portal www.znaczki-turystyczne.pl organizuje głosowanie dla kolekcjonerów, w ramach którego w dwóch turach typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym.

  Czytaj więcej
 • Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego 2020

  12. Edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu odbyła się tradycyjnie na przełomie lutego i marca. Świdnica promowała swoje walory turystyczne i kulturowe na wspólnym stoisku razem naszym partnerem - Stowarzyszeniem "Księstwo Świdnicko-Jaworskie".

  Czytaj więcej
 • Wspólne tradycje regionalne Hradca i Świdnicy

  Zapraszamy do poznania tradycji i producentów, którzy w XXI wieku starają się uczciwie i własnymi siłami utrzymać przy życiu rzemiosła i dostarczać delikatesy gastronomiczne pomimo znaczącego postępu technologicznego oraz promują tradycyjne regionalne smaki i wyroby na pograniczu czesko-polskim. Dzięki projektowi Wspólne tradycje regionalne kraju hradeckiego i Świdnicy nr CZ 11.4.120/0.0/0.0/16_008/0001374 mieszkańcy obu regionów mogą poznać tradycje po drugiej stronie granicy, zaś lokalni producenci znaleźć inspirację.

  Czytaj więcej
 • Study Tour LOT AW gościnnie w Świdnicy

  Jednym z przystanków na trasie grudniowego Study Tour, organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Aglomerację Wałbrzyską, była Świdnica. W wydarzeniu wzięło udział ponad dwudziestu przedstawiecieli biur podróży z Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz Mazowsza.

  Czytaj więcej
 • Świdnica zorganizowała jesienne study tour dla dziennikarzy i touroperatorów.

  Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy od początku swojej działalności współpracuje z szeroko rozumianą branżą (pilotami, przewodnikami, touroperatorami), między innymi poprzez organizację wizyt studyjnych. Początek jesieni upłynął pod tym względem wyjątkowo pracowicie. W połowie października gościliśmy w naszym mieście aż trzy grupy branżowe. Wszystkie te wydarzenia, pod wspólnym szyldem „Tajemnicza Świdnica”, stanowiły idealną okazję, aby uświadomić uczestnikom, jak wielka i różnorodna jest spuścizna kulturowa naszego miasta i jak wiele skrywa w sobie niezwykłych historii, legend i tajemnic.

  Czytaj więcej
 • Konferencja Kongresu Turystyki Polskiej 2019

  Za nami piąta edycja konferencji w ramach Kongresu Turystyki Polskiej, podczas którego do Świdnicy zjeżdżają przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców, środowiska naukowego oraz szeroko rozumianej branży turystycznej. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia była "Turystyka w czasach experience economy". Dziękujemy wszyskim uczestnikom, prelegentom i sympatykom za obecność i aktywność. Do zobaczenia za rok!

  Czytaj więcej
 • Konferencja "Turystyka wspólna sprawa" w Trutnovie

  W dniach 10-11 września w Trutnovie odbyła się konferencja w ramach transgranicznego polsko-czeskiego projektu "Turystyka wspólna sprawa" jaki wspólnie realizują samorządy Świdnicy i Trutnova. Była to pierwsza z czterech tematycznych konferencji zaplanowanych na lata 2019-2021, a jej motywem przewodnim była turystyka dla rodzin z dziećmi.

  Czytaj więcej
 • Świdnica zaprasza turystów i krajoznawców do zwiedzania miasta i okolic „Szlakiem Kamienia”

   W Świdnicy, byłej stolicy potężnego księstwa świdnicko-jaworskiego, jednym z najstarszych, i najpiękniejszych miast Dolnego Śląska uruchomiono nową trasę turystyczną – „Szlak Kamienia”. To świetna wiadomość na rozpoczynający się sezon turystyczny, zachęcająca do spojrzenia na bogate i cenne zabytki tego miasta w nieco inny niż dotychczas sposób.   

  Czytaj więcej
 • 680. urodziny Anny Świdnickiej - wielkie międzynarodowe święto w Świdnicy

  Od 21 do 23 czerwca zapraszamy na oficjalne miejskie obchody 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej – piastowskiej księżniczki, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej. 
  Polsko-czeska konferencja „Anna Świdnicka. Śląsk – Czechy - Europa”, Pierwszy Śląski Międzynarodowy Turniej o Pierścień Anny Świdnickiej, wydanie turystycznego znaczka okolicznościowego z jej wizerunkiem, obóz średniowieczny, widowiska historyczne to tylko część działań, dzięki którym miasto we współpracy ze Świdnickim Bractwem Rycerskim, Polsko-Czeskim Towarzystwem Naukowym i miastem Czeska Skalica uczci przypadającą na czerwiec br. 680. rocznicę urodzin Anny Świdnickiej, księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.

  Czytaj więcej
 • Spacer z Beatą Maciejewską "Śladami Czerwonego Barona"

    Już w najbliższą sobotę, 8 czerwca zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic na spacer historyczny z redaktor „Gazety Wyborczej” Beatą Maciejewską. Ostatni taki spacer, w którym udział wzięło ponad 300 Dolnoślązaków i mieszkańców Opolszczyzny odbył się w 2017 roku. Jego efektem był przewodnik „Spacerownik Dolnośląski”, w którym obszerny fragment poświęcono Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Chińscy blogerzy turystyczni odwiedzili Świdnicę.

  W ramach współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Świdnica tym razem gościła 6 blogerów turystycznych z Chin, którzy w ramach zorganizowanej wizyty studyjnej zwiedzali Dolny Śląsk, by następnie przedstawić jego walory turystom ze swojego kraju. O walorach turystycznych miasta opowiedział gościom Andrzej Deska, pracownik Referatu Turystyki.

  Czytaj więcej
 • Zwiedź Świdnicę "Szlakiem Czerwonego Barona"

  Zapraszamy na wycieczkę po Świdnicy "Śladami Czerwonego Barona". Będzie to świetna okazja aby zobaczyć miejsce, w którym mieszkał i bywał as lotnictwa I wojny światowej, wystawę mu poświęconą oraz replikę samolotu, na którym latał.
  Czerwony Fokker Dr 1, który został wyeksponowany w Parku Sikorskiego nieopodal dawnej willi rodziny Richthofenów stał się nową atrakcją, przy której wielu turystów i mieszkańców Świdnicy chętnie robi sobie pamiątkowe zdjęcie. Oprócz tego na wieży ratuszowej można również obejrzeć wystawę i dowiedzieć się m.in. o tym, jak legenda lotnika, wywodzącego się ze Świdnicy, wykorzystywana jest we współczesnej popkulturze i marketingu, a także poznać historię Igo Etricha – który jest tematem wiodącym działań projektowych partnera w Trutnovie.

  Czytaj więcej
 • Quest, czyli zwiedzaj Świdnicę z Czerwonym Baronem za przewodnika

  Chciałbyś w ciekawy i nieszablonowy sposób poznać historię najsłynniejszego na świecie pilota z czasów I wojny światowej? Zobaczyć miejsca, w których dorastał i się wychowywał? Przyjrzeć się, jak wyglądał czerwony samolot, na którym latał? Dowiedzieć się dlaczego i kiedy przyjechał do pięknej, pełnej zabytków Świdnicy?

  Czytaj więcej
 • Jubileuszowe XXV Targi Regiony Turystyczne "Na Styku Kultur”

  Targi Turystyczne to popularyzacja idei „styku kultur”, oznaczającej poznawanie świata, ludzi, odmiennych kultur i obyczajów. Genezą powstania wydarzenia jest niezwykłe połączenie w jednym mieście – w Łodzi – wielu kultur, ich wzajemne przenikanie i łączenie. Podczas jubileuszowej XXV edycji nie mogło zabraknąć również reprezentacji Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Samolot Czerwonego Barona na znaczku turystycznym.

  Od poniedziałku 18 marca turyści oraz kolekcjonerzy będą mogli nabyć kolejny znaczek turystyczny wydany przez Urząd Miejski we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku. Tym razem na drewnianym krążku umieszczone zostały wizerunki willi rodziny von Richthofen oraz trójpłatowego Fokkera Dr.I, na którym w czasach I wojny światowej latał Manfred von Richthofen – największy as myśliwski I wojny światowej zwany Czerwonym Baronem. Znaczek w cenie 12 zł będzie dostępny w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na świdnickim Rynku. 

  Czytaj więcej
 • „Razem poprzez wieki”, czyli współpraca Świdnicy z Czechami znów z dofinansowaniem!

    „Razem poprzez wieki”, to kolejny projekt polsko-czeski, który w ramach działań podejmowanych na rzecz rozwoju turystyki i współpracy z tym związanej zrealizuje Świdnica. Tym razem w partnerstwie z Czeską Skalicą przy udziale organizacji pozarządowych, bractw rycerskich, historyków i naukowców. Miasto otrzymało na ten cel 17 tys. euro dofinansowania z Euroregionu Glacensis, z programu INTERREG.  Środki te wydatkowane będą na współpracę w zakresie edukacji historycznej, kulturowej oraz międzynarodowe widowisko plenerowe organizowane z okazji przypadającej na 2019 rok 680. rocznicy urodzin Anny Świdnickiej – księżniczki z linii Piastów Świdnickich, czeskiej królowej i rzymskiej cesarzowej.

  Czytaj więcej
 • Dziennikarze z Litwy na study tour w Świdnicy

  W ramach współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Świdnica gościła dziennikarzy z Litwy, którzy w ramach zorganizowanej wizyty studyjnej zwiedzają Dolny Śląsk, by następnie przedstawić jego walory turystom ze swojego kraju. O walorach turystycznych miasta opowiedział gościom Andrzej Deska, pracownik Referatu Turystyki.

  Czytaj więcej
 • Świdnica na Tour Salon 2019

  W dniach 1-3 lutego 2019 roku odbyła się w Poznaniu 30. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2019. Przez trzy dni odwiedzający hale targowe goście mogli zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną ponad 200 wystawców z Polski, Niemiec, Ukrainy, Litwy, Włoch, ale także tych najbardziej odległych tj. Dominikana, Peru czy Boliwia.  

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na 12 Świdnicki Zlot Caravaningowy.

    Mimo zimowej aury za oknami już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników turystyki caravaningowej z kraju i zagranicy na 12. Świdnicki Zlot Caravaningowy, który odbędzie się w dniach 03-11.08.2019 na terenie Campingu przy ul. Śląskiej 37.
  Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali liczne zabawy i konkursy sprawnościowe, pokaz ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy oraz wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych takich jak m.in.: Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu, Muzeum Broni i Militariów czy Podziemia w Górach Sowich. Nie zabraknie także spaceru po Świdnicy w czasie którego zlotowicze odwiedzą m.in. takie świdnickie perełki jak: Kościół Pokoju, Katedrę pw. św. Stanisława i Wacława, Muzeum Dawnego Kupiectwa i Wieżę Ratuszową. Zlot odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy – Pani Beaty Moskal – Słaniewskiej.

  Czytaj więcej
 • Bolko II Świdnicki na złoconej monecie.

  Pod koniec 2018 roku miasto Świdnica we współpracy z Mennicą Sudecką wydało okolicznościową monetę z wizerunkiem księcia Bolka II Świdnickiego zwanego Małym. Inspiracją do wydania numizmatu była przypadająca na 2018 rok 650. rocznica śmierci świdnickiego księcia i jej obchody zorganizowane w dawnej stolicy Księstwa  Świdnicko-Jaworskiego, a także opracowywana przez Referat Turystyki UM koncepcja transgranicznej trasy turystycznej poświęconej Bolkowi II Małemu i Piastom Świdnickim.

  Czytaj więcej
 • Tajemnicza Świdnica 2018. Wizyta studyjna dla przedstawicieli branży turystycznej.

  W dniach 05-06.10.2018 r. Referat Turystyki UM Świdnica wspólnie z Dolnośląską Izbą Turystyki kolejny raz zorganizował wyjazd studyjny pt. „Tajemnicza Świdnica” dla pilotów wycieczek, przewodników, animatorów turystycznych oraz przedstawicieli biur podróży z całej Polski, którego celem była prezentacja atrakcji turystycznych oraz bazy gastronomiczno - noclegowej Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Jak złowić turystę w sieć? Sieciowe produkty turystyczne w czasach experience economy.


  To już ostatnie dni rejestracji na jesienną ogólnopolską konferencję turystyczną organizowaną cyklicznie w Świdnicy na Dolnym Śląsku w oparciu o wnioski Kongresu Turystyki Polskiej, który się tam odbył dwa lata temu. Doroczne spotkanie przedstawicieli branży turystycznej i paraturystycznej, samorządu terytorialnego, świata nauki w tym roku odbędzie się  w dniach 10-11 października, pod hasłem „Jak złowić turystę w sieć? Sieciowe produkty turystyczne w czasach experience economy”.

  Czytaj więcej
 • Znaczki turystyczne z Kościołem Pokoju i Muzeum Dawnego Kupiectwa.

  Do sprzedaży trafiły kolejne znaczki turystyczne wydane przez Urząd Miejski we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku. Tym razem na drewnianych krążkach znalazły się wizerunki: wpisanego na listę UNESCO, unikatowego drewnianego Koscioła Pokoju oraz jedynego w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Znaczki można kupić zarówno w obydwu wymienionych obiektach jak również w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na świdnickim Rynku.  Cena jednego znaczka to 8 zł.

  Czytaj więcej
 • Kurs pilota wycieczek. Zostań "ambasadorem" Świdnicy i regionu.

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży, a także wciąż rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi przewodnickie dla grup turystów odwiedzających Świdnicę, Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy we współpracy z Dolnośląską Izbą Turystyki zaprasza mieszkańców interesujących się turystyką na dofinansowany jesienny weekendowy kurs na pilota wycieczek.
  UWAGA! NIE PRZYJMUJEMY JUŻ ZGŁOSZEŃ NA KURS! LISTA CHĘTNYCH JEST JUŻ ZAMKNIĘTA!

  Czytaj więcej
 • Happening rowerowy "Rower pomaga"

  W poniedziałek, 17 września na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się happening „Rower Pomaga”. W imprezie przygotowanej przez Fundację Ekologiczną „Arka” z Bielska Białej, we współpracy z Referatem Turystyki UM Świdnica uczestniczyli uczniowie klasy II B ze Szkoły Podstawowej nr 4.

  Czytaj więcej
 • Znaczek turystyczny z Katedrą św. Stanisława i Wacława

  Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do sprzedaży trafił kolejny znaczek turystyczny wydany przez Urząd Miejski we współpracy ze spółką Znaczki Turystyczne ze Złotego Stoku. Tym razem na drewnianym krążku widnieje wizerunek Katedry pw. św. Stanisława i Wacława – monumentalnej budowli wpisanej na listę Pomników Historii. Można go kupić w punkcie Informacji Turystycznej mieszczącej się na świdnickim Rynku.  Kolekcjonerzy zapłacą za niego 8 zł.

  Czytaj więcej
 • 11 Świdnicki Zlot Caravaningowy

  W dniach od 4 do 12 sierpnia Świdnica po raz 11 gościła uczestników Świdnickiego Zlotu Caravaningowego,  który odbył na terenie Campingu OSIR przy ul. Śląskiej. Oficjalne otwarcie Zlotu z udziałem wiceprezydenta Szymona Chojnowskiego odbyło się w poniedziałek 6 sierpnia. Dla 33 załóg z Polski i zagranicy organizatorzy zlotu przygotowali liczne zabawy i konkursy sprawnościowe, pokaz ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy oraz wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych.

  Czytaj więcej
 • Książęcy Rajd Rowerowy Szlakiem Pałaców i Rezydencji

  Zapraszamy na ostatni tego lata Książęcy Rajd Rowerowy. Tym razem uczestnicy pojadą szlakiem okolicznych rezydencji, zamków i pałaców. Na początku przetestują także nową trasę rowerową do Wiśniowej. Następnie trasa powiedzie przez: Bagieniec, Wierzbną, Panków, Siedlimowice, Domanice, Krasków i Gruszów.

  Czytaj więcej
 • Polska za pół ceny - dołącz do jesiennej edycji.

  Po raz kolejny Referat Turystyki UM Świdnica zachęca przedsiębiorców, działających w branży turystycznej i gastronomicznej, a także organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego w Świdnicy do włączenia się w ogólnopolską akcję „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Najbliższa jesienna jej odsłona odbędzie się w dniach 5 – 7 października bieżącego roku.

  Czytaj więcej
 • Książęcy Rajd Rowerowy

  Zapraszamy na Książęcy Rajd Rowerowy organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna "Księstwo Świdnicko - Jaworskie" . Tym razem proponujemy nieco trudniejszą trasę nad urokliwe Jeziorko Daisy. Uczestnicy pokonają trasę ze Świdnicy przez Pogorzałę do Jeziorka Daisy, z którego wrócą przez Mokrzeszów, Milikowice i Komorów do Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Bolko II Świdnicki. Fenomen ponad narodowość

  Konferencja regionalna, spotkanie z aktorem Andrzejem Popielem – odtwórcą roli księcia Bolka II Świdnickiego w serialu TVP „Korona Królów”, promocja książki „Jaworowi ludzie”, średniowieczny festyn, nowa trasa turystyczna, spacery historyczne, wycieczki, publikacje okolicznościowe to część działań, przy pomocy których miasto Świdnica uczci przypadającą na lipiec br. 650-letnią rocznicę śmierci księcia Bolka II Świdnickiego, postać wybitnego Piasta Śląskiego wpisaną w strategię rozwoju turystycznego miasta. Wydarzenia odbywają się pod patronatem Prezydent Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej. Ich inicjatorem i organizatorem Urząd Miejski w Świdnicy we współpracy z jednostkami miejskimi. Część z nich odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

  Czytaj więcej
 • Spacer turystyczny trasą I małe jest piękne

  Czasami wystarczy tylko podnieść głowę, by zacząć poznawać Świdnicę na nowo, zwracając uwagę na jej wspaniałe elementy architektoniczne, których na co dzień wielu z nas nie zauważa. Dlatego Urząd Miejski w ramach cyklu "Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą" zorganizował spacer turystyczno-historyczny trasą "I małe jest pięke". Jego uczestnicy mogli zapoznać się z małymi formami architektonicznymi oraz poznać ich historie.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na spacer turystyczno - historyczny pt. "I małe jest piękne".

  W najbliższą sobotę 12 maja zapraszamy na spacer turystyczno - historyczny pt. „I małe jest piękne”, który poprowadzi świdnicki historyk, badacz historii Śląska – Sobiesław Nowotny. Uczestnicy wycieczki będą mogli poznać niezauważane na co dzień detale i inne elementy architektoniczne świdnickich budowli, z którymi często wiążą się ciekawe historie.  

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na wykład pt. "Kościoły średniowiecznej Świdnicy."

  W sobotę 5 maja o godzinie 14.30 zapraszamy do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy na wykład pt. „Kościoły średniowiecznej Świdnicy”, który wygłosi świdnicki historyk, badacz historii Śląska -  Sobiesław Nowotny. Prelekcja ta, połączona z krótką prezentacją multimedialną to kolejne spotkanie w tym roku przygotowane przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy w ramach cyklu „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na wykład pt. "Topografia miasta Świdnicy."

  W sobotę 14 kwietnia o godzinie 14.30 zapraszamy do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy na wykład pt. „Topografia miasta Świdnicy w okresie średniowiecza i w okresie nowożytnym”, który wygłosi świdnicki historyk, badacz historii Śląska -  Sobiesław Nowotny. Prelekcja ta, połączona z krótką prezentacją multimedialną to kolejne spotkanie w tym roku przygotowane przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy w ramach cyklu pt. „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na wykład pt. "Początki Świdnicy."

  10 marca o godzinie 14.00 zapraszamy do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy na wykład „Początki Świdnicy. Od słowiańskiej osady do miasta na prawie niemieckim”, który wygłosi świdnicki historyk, badacz historii Śląska -  Sobiesław Nowotny. Prelekcja ta, połączona z krótką prezentacją multimedialną to już drugie spotkanie przygotowane przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy we współpracy z jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi w ramach cyklu pt. „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”.

  Czytaj więcej
 • Zwiedź Świdnicę za pól ceny!

  W weekend 9-11 marca zapraszamy do skorzystania z ofert promocyjnych przygotowanych przez Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Wieżę Ratuszową w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pól ceny.” organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

  Czytaj więcej
 • Promocja Świdnicy na targach turystycznych TOUR SALON 2018 w Poznaniu.

  W dniach od 9 do 11 lutego 2018 roku odbyła się w Poznaniu kolejna edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2018. Przez trzy dni odwiedzający hale targowe goście mogli zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną ponad 200 wystawców z Polski, Niemiec, Czech, Ukrainy, Litwy oraz Włoch.

  Czytaj więcej
 • Świdnica za pół ceny - dołącz do ogólnopolskiej akcji.

  Po raz kolejny Referat Turystyki UM Świdnica zachęca przedsiębiorców, działających w branży turystycznej i gastronomicznej, a także organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego w Świdnicy do włączenia się w ogólnopolską akcję „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Najbliższa zimowo – wiosenna jej odsłona odbędzie się w dniach 9 – 11 marca bieżącego roku.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na 11 Świdnicki Zlot Caravaningowy.

   Mimo zimowej aury za oknami już dzisiaj serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników turystyki caravaningowej z kraju i zagranicy na 11. Świdnicki Zlot Caravaningowy, który odbędzie się w dniach 04-12.08.2018 na terenie Campingu przy ul. Śląskiej 37.
  Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali liczne zabawy i konkursy sprawnościowe, pokaz ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy oraz wycieczki do okolicznych atrakcji turystycznych takich jak m.in.: Zamek Książ i Palmiarnia w Wałbrzychu, Muzeum Broni i Militariów czy Podziemia w Górach Sowich. Nie zabraknie także spaceru po Świdnicy w czasie którego zlotowicze odwiedzą m.in. takie świdnickie perełki jak: Kościół Pokoju, Katedrę pw. św. Stanisława i Wacława, Muzeum Dawnego Kupiectwa i Wieżę Ratuszową.
  Zlot odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy – Pani Beaty Moskal – Słaniewskiej.

  Czytaj więcej
 • Kandydaci na pilotów wycieczek zwiedzili Świdnicę.

  W sobotę 9 grudnia 2017 r. na zaproszenie Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego Świdnicę odwiedzili uczestnicy Kursu Pilotów Wycieczek i Rezydentów Biur Podróży, który co roku organizuje Dolnośląska Izba Turystyki.

  Podczas krótkiego pobytu w Świdnicy uczestnicy wyjazdu szkoleniowego zwiedzili najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym m.in.: Rynek, Muzeum Dawnego Kupiectwa, oraz wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO – Kościół Pokoju. Poza tym kandydaci na pilotów wycieczek odwiedzili Regionalną Informację Turystyczną i Kulturalną w Rynku, gdzie zostali zapoznani z aktualną ofertą noclegowo – gastronomiczną miasta a także planami rozwoju infrastruktury turystycznej Świdnicy na najbliższą przyszłość.

  Czytaj więcej
 • Turystyczna promocja Świdnicy w Niemczech.

  W dniach od 22 do 26 listopada 2017 roku na terenie Międzynarodowych Targów Lipskich odbyła się kolejna edycja targów Touristik & Caravaning Leipzig 2017. Przez pięć dni odwiedzający hale wystawiennicze goście mogli zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną ponad 600 wystawców z 20 krajów, w tym m.in. z Polski, Czech, Austrii, Bułgarii, Włoch.

  Czytaj więcej
 • Wizyta Studyjna dla branży turystycznej w Świdnicy.

  W dniach 12-13.10.2017 r. Referat Turystyki UM Świdnica wspólnie z Dolnośląską Izbą Turystyki zorganizował wyjazd studyjny pt. „Tajemnicza Świdnica” dla pilotów wycieczek oraz przedstawicieli biur podróży z całej Polski, którego celem była prezentacja atrakcji turystycznych oraz bazy gastronomiczno - noclegowej Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Świdnica wspiera zabytkowe lokomotywy.

  Podczas Nocnego Koncertu Lokomotyw, otwierającego tegoroczną Galę Parowozów, który odbył się w piątek, 8 września na dworcu kolejowym Świdnica Miasto, miała miejsce uroczystość wręczenia nagród. Za aktywne wspieranie działań Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej, mających na celu ratowanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń zabytków związanych z historią kolei na Dolnym Śląsku, nagrodę specjalną „Złotą szynę” z rąk Piotra Gerbera – założyciela Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, odebrała prezydent Świdnicy, Beata Moskal – Słaniewska.

  Czytaj więcej
 • „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” w Świdnicy

  Pod takim hasłem odbędą się w dniach 9-10 i 16-17 września tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, jedno z najważniejszych wydarzeń  generujących ruch turystyczny w regionie, w które włączyła się po raz kolejny Świdnica. Sformułowanie tematu wiodącego EDD ma na celu  pokazanie krajobrazu, jako zapisu działalności pokoleń naszych przodków m.in.  poprzez różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to, co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na konferencję "Innowacje na rynku turystycznym. Przedsiębiorstwo, samorząd, nauka."

  Jesienią bieżącego roku Świdnica ponownie stanie się stolicą polskiej turystyki. Od 18 do 19 października odbędzie się konferencja turystyczna dla przedstawicieli branży turystycznej, samorządu terytorialnego oraz nauki przygotowana w oparciu o wnioski zasygnalizowane podczas zorganizowanego w roku 2016 Kongresu Turystyki Polskiej. Jej tematem wiodącym będzie innowacyjność – determinanta rozwoju regionów, rentowności biznesu i sprawności  procesów zarządczych. 

  Czytaj więcej
 • Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny.

  Zapraszamy świdnickich przedsiębiorców, działających w branży turystycznej i gastronomicznej, a także organizacje i instytucje związane z obsługą ruchu turystycznego do aktywnego włączenia się w III edycję akcji promocyjnej organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną  pn. „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, której jesienna odsłona odbędzie się w dniach 6-8 października bieżącego roku.

  Czytaj więcej
 • Przyjedź pociągiem retro i poznaj kupiecką Świdnicę.

  Zapraszamy wszystkich pasażerów Wakacyjnych Pociągów Muzealnych do bezpłatnego zwiedzania Świdnicy w towarzystwie przewodnika przebranego w dawny strój kupiecki. W każdą niedzielę od 8 lipca do 27 sierpnia po przyjeździe o godz. 10:18 porannego pociągu „Czerwony Baron” na peronie świdnickiego dworca będzie czekał ubrany w dawny strój kupiecki przewodnik, który zaprosi wycieczkowiczów na blisko dwugodzinny spacer po najciekawszych zakątkach miasta i opowie o jego niezwykłej historii.

  Czytaj więcej
 • Odkryj Świdnicę podczas wakacyjnych wycieczek.


  Zapraszamy na kolejną edycję wakacyjnych wycieczek z cyklu „Z Mamą i Tatą odkrywam Świdnicę”, które startują już w najbliższy weekend. Ciekawy program oraz profesjonalna opieka przewodnicka sprawi, że młodzi świdniczanie oraz ich rodzice nie tylko odkryją ciekawe i tajemnicze miejsca ale w przyjemnej atmosferze spędzą czas na świeżym powietrzu i to całkowicie bezpłatnie. Dzięki letnim wycieczkom dzieci bedą miały doskonałą okazję aby lepiej poznać swoje miasto, jego historię oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji nie tylko o zabytkach ale także znanych osobach mieszkujących kiedyś w Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Inauguracja Wakacyjnych Pociągów Muzealnych.

  Już w najbliższą niedzielę 18.06.2017 roku z Jaworzyny Śląskiej przez Świdnicę i Krzyżową do Dzierżoniowa wyruszy pociąg specjalny „Hilbert”, który poprowadzi lokomotywa parowa Tkt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Tym samym zainaugurowana zostanie kolejna edycja przejazdów „Wakacyjnych Pociągów Muzealnych”, które w weekendy od lipca do końca sierpnia przemierzać będą linię podsudecką z Jaworzyny Śląskiej do Dzierżoniowa.

  Czytaj więcej
 • Promocja Świdnicy na Górnym Śląsku.

  Od 2 do 4 czerwca na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie odbyła się kolejna edycja targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów”. Przez trzy dni goście odwiedzający wystawienniczy namiot mogli zapoznać się z bogatą ofertą turystyczną ponad 60 wystawców z Polski, Czech oraz Węgier. W wydarzeniu tym udział wzięła także Świdnica, reprezentowana przez pracowników  Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego.

  Czytaj więcej
 • Spacer po Świdnicy z Beatą Maciejewską

  W najbliższą sobotę, 3 czerwca odbędzie się turystyczny spacer Dolnoślązaków po Świdnicy, który poprowadzi Beata Maciejewska – znana dziennikarka, publicystka, z wykształcenia historyk. W spacerze ma wziąć udział około 200 osób –  przyjadą do Świdnicy zorganizowanym pociągiem Kolei Dolnośląskich oraz własnymi samochodami. Wyprawa rozpocznie ok. godz. 10.30 spod Dworca Głównego w Świdnicy, gdzie turystów przywitają prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz kierownik Referatu Turystyki UM Sylwia Osojca-Kozłowska, która będzie również uczestniczyć w wycieczce w charakterze przewodnika.  

  Czytaj więcej
 • Świdnica na VII Konferencji Promocji Turystyki

  Świdnica prezentowała swoje walory, plany na rozwój turystyki oraz o pomysły: na zwiedzanie z fabułą i smaczne menu świdnicki podczas VII Konferencji Promocji Turystyki oragnizowanej przez Dolnośląską Izbę Turystyki i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego "Bezpieczne wakacje".

  Czytaj więcej
 • 3. Międzynarodowy Zlot Caravaningowy Świdnicka Majówka 2017

  Już w najbliższy weekend 29.04 - 02.05 w Świdnicy na terenie campingu przy ulicy Śląskiej i na innych obiektach OSIR-u odbędzie się 3. Międzynarodowy Zlot Caravaningowy Świdnicka Majówka.
  Jeśli jesteś miłośnikiem caravaningu, kochasz podróżować i poznawać nowe miejsca oraz chętnie spędzasz aktywnie czas wolny na świeżym powietrzu, to  jest to impreza właśnie dla Ciebie !
  Zlot to cztery dni dobrej zabawy, rywalizacji i zwiedzania. Organizatorzy gwarantują mnóstwo atrakcji i niezapomniane przeżycia w międzynarodowym towarzystwie.     

  Czytaj więcej
 • Świdnica na Rowery - już 20-21 maja 2017

  Pamiętacie nasz wspólny, ubiegłoroczny przejazd ulicami miasta na piknik rowerowy na OSIR-ze oraz bicie rekordu w 24-godzinnej jeździe na rowerze stacjonarnym? W tym roku w ramach akcji „Świdnica na rowery” przygotowaliśmy dla Was, jeszcze więcej atrakcji oraz nagród od sponsorów akcji takich jak m.in. tj. gadżety rowerowe, nagrody rzeczowe, kupony podarunkowe do świdnickich sklepów, vouchery do restauracji, do salonu fryzjerskiego, do salonu kosmetycznego, bilety wstępu do kina, bilety wstępu do obiektów turystycznych z  regionu wałbrzyskiego, itp. 

  Czytaj więcej
 • Kościół Pokoju i Katedra Świdnicka Pomnikami Historii

  Świetna wiadomość, na którą od dawna czekaliśmy w Świdnicy!  I... wreszcie się doczekaliśmy. 15 marca br. dwa świdnickie, przepiękne kościoły (Kościół Pokoju oraz Katedra pw. św. Stanisława i Wacława z najwyższą na Dolnym Śląsku wieżą), otrzymały z rąk Prezydenta RP certyfikaty potwierdzające wpis na listę Pomników Historii. Świdnica to jedno z nielicznych miast, które wśród cennych zabytków i atrakcji turystycznych posiada zarówno Pomniki Historii jak i zabytek znajdujący się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.

  Czytaj więcej
 • Świdnica na "Szlaku Kamienia"

  Cztery barokowe, świdnickie fontanny zostaną odrestaurowane, powstaną także nowe trasy turystyczne -  a wszystko to dzięki współpracy z Czechami. Miasto Świdnica przystąpiło do realizacji projektu w ramach Programu Interreg V–A Republika Czeska–Polska pod nazwą "Szlak Kamienia" wraz z partnerami z Czech i Polski, czyli miastem Horice, Stowarzyszeniem Podzvicinsko oraz gminami Strzegom i Dobromierz. 

  Czytaj więcej
 • Rowerzysto - kręć kilometry i podaruj dziecku rower!

  Po raz drugi rusza w Świdnicy Akcja „Rower pomaga”, w ramach której rowerzyści mogą wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Wystarczy, że przejechane dla własnego zdrowia i radości na rowerze kilometry będą wpisywać w aplikację rowerpomaga.pl, cel: „Jeżdżę dla Świdnicy”. Uzbierane wspólnie tysiące kilometrów zamieniane będą na rowery dla dzieci. Pomysłodawcą ogólnopolskiej akcji, w której oprócz Świdnicy, biorą udział inne miasta jest Fundacja Arka. W Świdnicy koordynuje ją Referat Turystyki Urzędu Miejskiego. 

  Czytaj więcej
 • Promocja Świdnicy na MTT Wrocław 2017

  W dniach od 24 do 26 lutego 2017 roku odbyła się we Wrocławiu dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych MTT Wrocław 2017. Przez trzy dni  prezentowana była oferta turystyczna miast, gmin i powiatów, biur podróży, organizacji i przedsiębiorstw z Polski, Czech, Węgier, Słowacji oraz Niemiec.

  Czytaj więcej
 • Świdnica na targach turystycznych TOUR SALON 2017.

  W dniach od 17 do 19 lutego 2017 roku odbyła się w Poznaniu kolejna edycja Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2017. Przez trzy dni  prezentowana była oferta turystyczna miast, gmin i powiatów, biur podróży, organizacji i przedsiębiorstw z Polski, Czech, Węgier, Rumunii, Grecji, Mołdawii oraz Niemiec. Na targach nie zabrakło  także reprezentacji Gminy Miasto Świdnica, którą stanowili pracownicy Referatu Turystyki. Podczas trzech dni zaprezentowaliśmy najciekawsze atrakcje turystyczne naszego miasta a dzięki zaproszeniu Polskiej Organizacji Turystycznej przeprowadziliśmy konkurs z nagrodami dla gości odwiedzających stoisko POT.

  Czytaj więcej
 • Spotkanie z czeskimi touroperatorami

  Świdnica aktywnie uczestniczyła w Kongresie  Czeskich Biur Turystycznych zrzeszonych w ACCKA (Zrzeszenie Czeskich Biur Podróży i Agentów Turystycznych), który w listopadzie odbywał się w Zamku Książ. W jego trakcie którego doszło do spotkania touroperatorów z Czech z najlepszymi atrakcjami turystycznymi Aglomeracji Wałbrzyskiej... Pracownicy Referatu Turystyki UM w rozmowach z kluczowymi biurami podróży z Czech promowali Świdnicę jako produkt turystyczny pogranicza - opowiadając o jej głównych atrakcjach i przekazując przygotowaną specjalnie dla touroperatorów ulotkę zachęcającą do organizowania wycieczek z uwzględnieniem naszego miasta. 

   

  Czytaj więcej
 • Spotkanie w Litomyślu

  W grudniu 2016 r. w czeskim Litomyślu odbyło się robocze spotkanie pracowników Wydziału Promocji, Referatu Turystyki UM oraz przedstawicieli i gmin zrzeszonych  w Lokalnej Organizacji Turystycznej „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” z urzędnikami z Czech.  Jego celem było nawiązanie współpracy Świdnicy, Księstwa Swidnicko-Jaworskiego z Pograniczem Czesko-Morawskim oraz prace nad wspólnymi projektami wzakresie  marketingu miejsc oraz rozwoju turystycznego obu obszarów.

  Czytaj więcej
 • Świdnica ma strategię rozwoju turystyki

  Na październikowej sesji rada miejska przyjęła Strategię rozwoju turystyki Świdnicy na lata 2016-2026, której autorami są Tomasz Kołakowski i Bartosz Jefmański przy wspópracy z pracownikami Referatu Turystyki UM. Dokument ma ulatwić prowadzenie polityki turystycznej w mieście i wskazuje, jakie działania należy podjąć, aby wydłużyć pobyt turysty w Świdnicy. 

  Czytaj więcej
 • Turystyka: Era przed i po Świdnicy

  To nie było najważniejsze wydarzenie dla polskiej branży turystycznej w tym roku... To było wydarzenie dekady!!! Tak mówili branżowcy, a również cenieni w środowisku dziennikarze piszący      o turystyce, którzy wzięli udział w trwającym od 12 do 14 października Kongresie Turystyki Polskiej w Świdnicy. Obecny na inauguracji kongresu wiceminister i podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki Dawid Lasek stwierdził, że ery w turystyce polskiej dzielić  się będą teraz na „przed” i „po” Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Ukryte skarby w Świdnicy

  Świdnica jest jednym z miejsc, do którego  zawitała ekipa Telewizji Polskiej Programu 2 ze swoim  najnowszym cyklem „Ukryte skarby” promującym turystykę krajową.  
  Już w najbliższą niedzielę, 4 września o godz. 10:55 wyemitowany zostanie jego premierowy odcinek. Prowadzącą program jest świdniczanka - Patrycja Hurlak, a jego autorką Elżbieta Ruman. Reporterzy zaprezentują miejsca z cennymi zabytkami, pełne tajemnic i wyjątkowych historii, w których kształtowała się nasza państwowość i kultura. 

  Czytaj więcej
 • Świdnica otwiera się na turystów podczas Europejskich Dni Dziedzictwa

  W tym roku Świdnica mocniej niż dotychczas włącza się w jedno z najważniejszych dla rozwoju turystyki (przede wszystkim regionalnej) oraz kultury wydarzenie, jakim są obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbywające się przez dwa wrześniowe weekendy pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią". Na apel z prośbą o włączenie się w ideę EDD 2016 wystosowany przez prezydenta Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską oraz Referat Turystyki UM do właścicieli i zarządców obiektów sakralnych, kulturalnych i turystycznych odpowiedziało wiele miejskich instytucji, które w dniach 17-18 września otworzą się na turystów i mieszkańców. Będzie można je zwiedzać, uczestniczyć w organizowanych na ich terenie koncertach, czy wykładach i warsztatach. Są to Kościół Pokoju w Świdnicy, Katedra w Świdnicy, Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy, Kościół Zielonoświątkowy Zbór w Świdnicy, Muzeum Dawnego Kupiectwa, Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe - Stacja Edukacji Ekologicznej. 

  Czytaj więcej
 • Przyjedź pociągiem retro i odkryj kupiecką Świdnicę

  Już od najbliższej niedzieli zapraszamy wszystkich pasażerów Weekendowych Pociągów Muzealnych do bezpłatnego zwiedzania Świdnicy w towarzystwie przewodnika przebranego w dawny strój kupiecki. W każdą niedzielę od czerwca do sierpnia, po przyjeździe o godz. 10:38 porannego pociągu „Czerwony Baron”, na peronie świdnickiego dworca będzie czekał ubrany w dawny strój kupiecki przewodnik. Zaprosi on wycieczkowiczów na blisko dwugodzinny spacer po najciekawszych zakątkach miasta i opowie o jego niezwykłej historii. Oprowadzaniem zajmować się będą na zmianę dwaj przewodnicy sudeccy - Mariusz Wojciechowski oraz Tomasz Śnieżek. 

  Czytaj więcej
 • Kongres Turystyki Polskiej z dotacją ministerstwa


  Świdnica wraz z partnerami przygotowuje na jesień jedno z ważniejszych wydarzeń turystycznych w kraju. Nie może na nim zabraknąć osób, dla których ważny jest rozwój gospodarki turystycznej regionu, w jakim żyją i działają oraz Polski! Kongres Turystyki Polskiej - który odbędzie się w dniach od 12 do 14 października 2016 roku w Świdnicy (dolnośląskie) i który miasto to przygotowuje wspólnie z Polską Izbą Turystyki, Izbą Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej, Lokalną Organizacją Turystyczną „Księstwo Świdnicko-Jaworskie” oraz partnerami takimi jak Polska Organizacja Turystyczna, Dolnośląska Organizacja Turystyczna i Związek Miast Polskich - został uznany w ministerstwie za jedno z najważniejszych oraz priorytetowych zadań w zakresie rozwoju turystycznego kraju i otrzymał dotację w wysokości 250 tys. złotych.

  Czytaj więcej
 • Dom Wycieczkowy z kolejnym wyróżnieniem!

  Ocena 8,5 punktu na 10 możliwych i prestiżowy tytuł Wzorowego Partnera serwisu booking.com – mieszczący się przy ulicy Śląskiej 37 Dom Wycieczkowy Świdnickiego Ośrodku i Rekreacji cieszy się coraz większym uznaniem gości. Jeszcze w tym roku standard obiektu pójdzie w górę, bo pokoje zostaną wyposażone w telewizory, a łazienki zyskają nowe kabiny prysznicowe.

  Czytaj więcej
 • Świdnica na ITB

  Świdnica wzięła udział w największych w Europie Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB Berlin 2016, które odbędywały się od 9 do 13 marca na terenach Messe Berlin. 
  ITB Berlin to targi turystyczne, na które zjeżdża się cały świat. W czasie tegorocznej edycji imprezy wzięło w nich udział ponad 10 000 wystawców ze 186 krajów, którzy byli zlokalizowani w 26 halach, a liczba odwiedzających sięgnęła ok. 115 000 osób. 

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na wirtualny spacer po Świdnicy

  ​Firma Zgoory s. c. wykonała punkty widokowe w sześciu lokalizacjach w mieście, tj. w Rynku, przy Kościele Pokoju, w okolicach Katedry, nad zalewem Witoszówka, na pl. Grunwaldzkim i przy ul. Bystrzyckiej. Na terenie miasta umieszczono tabliczki z kodami QR wirtualnych punktów widokowych, dzięki którym można obejrzeć panoramy na swoim urządzeniu przenośnym. Tabliczki umieszczono, na Wieży Ratuszowej, Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Rynku, Centrum Przesiadkowym oraz na tablicy informacyjnej zlokalizowanej przy świdnickiej Katedrze.

  Czytaj więcej
 • Świdnica na mapie studytour zagranicznych dziennikarzy

  Świdnica gościła w ostatnich dniach kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata. Dwudniowy press tour odbył się na zaproszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z wrocławskim programem artystycznym ESK 2016 oraz prezentacja życia kulturalnego miast Dolnego Śląska.
  Dziennikarze nie tylko poznawali uroki i atrakcje turystyczne Wrocławia, ale także spotkali się z osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie i wdrożenie programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, a także dyrekcją festiwalu Wratislavia Cantans i władzami miasta. Ważnym punktem ich wizyty były również odwiedziny w wybranych miejscowościach Dolnego Śląska, takich jak Jelenia Góra, Książ, Kliczków czy Świdnica.

   

  Czytaj więcej
 • Podsumowanie projektu "Orientuj się w Świdnicy"

  Ostatnie zajęcia z biegów na orientację, w ramach projektu „Orientuj się w Świdnicy” odbyły się we wtorek, 11 października na terenie Szkoły Podstawowej nr 105. Tym samym zakończona została pierwsza część przedsięwzięcia związana z przeprowadzeniem lekcji instruktażowych wśród uczniów szkół podstawowych w Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Kongres Turystyki Polskiej w Świdnicy

  W środę, 12 października rozpocznie się trzydniowy Kongres Turystyki Polskiej, jedna z najważniejszych w tym roku debat publicznych na rzecz rozwoju turystycznego kraju, mająca na celu m.in. podjęcie próby stworzenia platformy stałego porozumienia i integrację środowisk działających na rzecz turystyki. Do Świdnicy, przyjadą nie tylko przedstawiciele branży turystycznej działający w niej biznesowo, ale również reprezentanci stowarzyszeń i organizacji, naukowcy, samorządowcy, urzędnicy, posłowie oraz członkowie rządu. Swoją obecność potwierdzili już na kongresie Witold Bańka – minister sportu i turystyki oraz Dawid Lasek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

  Czytaj więcej
 • Akcja "Rower pomaga" z sukcesem w Świdnicy

  Od marca do końca sierpnia Miasto Świdnica brało udział w akcji„Rower Pomaga” organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. Dzięki kampanii promocyjnej przeprowadzonej przez Referat Turystyki UM koordynatora akcji na terenie naszego miasta, w działania z nią związane włączyło się kilkuset świdniczan. To dzieki nim 5 dzieciaków z ubogich rodzin otrzymało rowery.

  Czytaj więcej

do góry