A
A+
A-

 
 
Sprawozdania z działań partnerskich za lata ( 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015)

 

Biberach

Biberach nad Riss (Niemcy) - Układ partnerski pomiędzy 30-tysięcznym Biberach i Świdnicą został zawarty w 1990 r. Była to pierwsza umowa, jaka powiązała miasto z partnerem zagranicznym. Od początku współpracy rozwijano szerokie kontakty - nie tylko oficjalne, a także nieformalne - między towarzystwami partnerskimi, młodzieżą i dziećmi, harcerzami i strażakami. Współpraca jest kontynuowana do dziś.
Biberach nad Riss położone jest w południowej Badenii-Wirtembergii. Pierwsze zapiski na jego termat pochodzą z 1083 roku, kiedy to miasto znajdowało się pod rządami Staufów. W XIII wieku otrzymało prawa wolnego miasta Rzeszy. W drugiej połowie XIV wieku miasto rozwinęło się gospodarczo: rozkwitło rzemiosło i handel, zwłaszcza barchanem, który był tkany w zachowanej do dziś dzielnicy tkaczy, położonej u podnóża Weberbergu. Wojna trzydziestoletnia i epidemia dżumy zdziesiątkowały ludność. Dopiero w XVIII wieku miasto ponownie zaczęło się rozwijać. Dzięki rozwojowi nowych gałęzi przemysłu (garbarstwa) oraz bogactwu okolicznych klasztorów dziś Biberach jest atrakcyjnym i bogatym w tradycje miastem. Miłą atmosferę miasta stwarza połączenie starej architektury z nowoczesnym życiem handlowym.

Adres internetowy: www.biberach-riss.de

Iwano-Frankowsk

Iwano-Frankowsk (Ukraina) – podpisanie porozumienia partnerskiego pomiędzy miastami Świdnica i Iwano-Frankowsk nastąpiło 19.09.2008 roku, po trzech latach kontaktów nieformalnych, podczas jubileuszu 15-lecia Świdnickiego Towarzystwa Partnerstwa Miast obchodzonego w tym czasie w Świdnicy. Współpraca rozwija się szczególnie dobrze w sferach: kulturalnej, oświatowej, sportowej i wymiany młodzieży. Nazwa miasta pochodzi od imienia i nazwiska wybitnego pisarza ukraińskiego Iwana Franko. Miasto nazwano tak w latach 60-tych ubiegłego wieku, wcześniej funkcjonowały nazwy Stanisław i Stanisławów. Gdyby mieszkańcy nie zgodzili się na taką zmianę miasto przemianowano by na Stalińsk Podkarpacki. Przewodnicy turystyczni są przekonani, że w przypadku realizacji tej drugiej koncepcji dziś wrócono by do nazwy Stanisławów, jako że mieszkańcy bardzo ją lubią i są z niej dumni. Nazwa Stanisławów występuje w logo firm, np. firma taksówkarska, kompania radiowo-telewizyjna. Starsi mieszkańcy mówią, że mieszkają w Stanisławowie, a młodzież, że w Frankowsku – pełna nazwa jest zbyt długa do swobodnego wypowiadania. Iwano-Frankowsk leży u stóp Karpat. Jest bazą wypadową dla narciarzy. Miasto wojewódzkie w zachodniej Ukrainie, 204,2 tys. mieszkańców (2004 r.), prawa miejskie od 1662 r. Liczne miejscowości wypoczynkowe znajdują się w odległości 60, 70 kilometrów od miasta.

Adres internetowy: www.mvk.if.ua

Kazincbarcika

Kazincbarcika (Węgry) - Miasto przemysłowe, liczące 38.000 mieszkańców. Porozumienie o współpracy kulturalnej oraz gospodarczej zostało zawarte w marcu 1999 r. Zainicjowała je pomoc Węgrów podczas powodzi stulecia w 1997 r. Świdnica otrzymała wówczas od węgierskiego partnera szeroką pomoc materialną, m.in. w postaci środków chemicznych przeznaczonych do dezynfekcji zalanych studni.
Kazincbarcika położone jest w regionie Borsod-Abauj-Zemplen w północno-wschodniej części Węgier nad rzeką Sajo. Powstało w 1949 roku na bazie trzech wsi, co było związane z budową olbrzymiego kompleksu chemicznego BORSOD, który zajmuje się przetwórstwem węgla brunatnego.


Adres internetowy: www.kazincbarcika.hu

Niżyn

Niżyn (Ukraina - obwód czernihowski) - Układ partnerski podpisano 10 grudnia 2001 r. w Świdnicy. Objęto nim współpracę w zakresie kultury i sztuki, oświaty, nauki, sportu, turystyki i gospodarki. Samorządy obu miast zainicjowały spotkania przedsiębiorców polskich i ukraińskich zdobywając na ten cel środki z Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej Inicjatywy Współpracy.
Niżyn należy do najstarszych miast Ukrainy. Od 1147 r. miasto znane było pod nazwą Unenież. Nazwa Niżyn funkcjonuje od 1314 r. Miasto uznawane jest za perłę w tzw. "Naszyjniku Dniepru" - szlaku turystycznym znanych miast historycznych Ukrainy. Miasto liczy 79,9 tys. osób.

Adres internetowy: www.nizhyn.osp.com.ua

Police nad Metuji

Police nad Metuji (Czechy) - Świdnica podpisała list intencyjny z czeskim miastem w 1994 r., wyrażając wolę nawiązania współpracy partnerskiej w dziedzinie kultury, oświaty, nauki, sportu i gospodarki. Współpraca trwa do dziś.
Police nad Metuji posiada bogatą historię. Miasto zostało założone w 1213 roku, a prawa miejskie otrzymało w 1253 roku. W Policach i okolicach znajduje się wiele zabytków, m.in. zabytkowy ratusz, gotycki klasztor benedyktyński, kościoły z XVII i XVIII wieku.

Adres internetowy:  www.meu-police.cz

Rejon Święciański

Rejon Święciański (Litwa) - Przedmiotem zawartego w maju 2002 r. porozumienia stała się współpraca w zakresie wspólnego pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, wymiany doświadczeń i informacji, gospodarki, oświaty, kultury i sportu, zdrowia i opieki społecznej oraz ekologii.
Rejon Święciański położony jest w północno-wschodniej części Litwy. Jego największe bogactwo stanowią lasy, jeziora i nieskażona przyroda. Stolicą rejonu jest miasto Święciany położone w odległości 86 km od Wilna. Rejon liczy 37.569 mieszkańców, w tym 28,8% Polaków.

Adres internetowy: www.svencionys.lt

Tendring

Dystrykt Tendring (Anglia) - Liczba mieszakańców: 135.000. Porozumienie o współpracy zostało zawarte w sierpniu 1999 r. w Anglii i w maju 2000 r. w Świdnicy, z okazji 750-lecia miasta. Współpraca prowadzona jest w dziedzinie kulturalnej, oświatowej, sportowej i gospodarczej. W 2001 roku zainicjowano w Świdnicy Jesienne Spotkania Przyjaciół, w których udział biorą rodziny z miast partnerskich.
Okręg Tendring położony jest w północno-wschodniej części hrabstwa Essex. W jego granicach leży doskonale prosperujący międzynarodowy port morski Harwich, obszar wybrzeża obejmujący znane kurorty Clacton, Frinton i Walton oraz bogactwo zabytkowych budynków. Clacton-on-Sea - siedziba Rady okręgu Tendring, jest tradycyjnym nadmorskim kurortem

Adres internetowy: www.tendringdc.gov.uk

Trutnov

Trutnov (Czechy) - Miasto położone w Karkonoszach, liczy 32.000 mieszkańców. Porozumienie o współpracy zostało podpisane w 1998 r. Współpraca rozwija się w dziedzinie kulturalnej, oświatowej, naukowej, turystycznej oraz gospodarczej.

Pierwsze zapiski na temat miasta pochodzą z 1260 roku, kiedy powstała słowiańska osada Upa, przemianowana później na Nowy Trutnov. Prawa miejskie Trutnov otrzymał w 1360 roku. W mieście jest wiele zabytków, m.in. 11 - metrowy pomnik Najświętszej Trójcy powstały w 1704 roku, barokowy kościół Nar oraz urokliwy Rynek.

Adres internetowy: www.trutnov.cz


do góry