W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Miasta pani Beata Moskal – Słaniewska wyszła z inicjatywą powołania Świdnickiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W pracach Komitetu, uczestniczyli przedstawiciele: władz Miasta i Powiatu, Kurii Świdnickiej, związków kombatanckich, Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Seniorów, Rady Sportu, Rady Młodzieżowej Miasta, świdnickich stowarzyszeń, instytucji kultury i oświaty oraz sportu.

Pierwsze spotkanie odbyło się 11 stycznia, drugie 25 stycznia. Przedstawiono wiele ciekawy propozycji kierowanych do różnych grup wiekowych. Kolejne spotkania odbyły się w podgrupach, i tak: instytucje kultury spotkały się 8 lutego, jednostki oświatowe 14 lutego. Spotkanie z przedstawicielami organizacji/podmiotów społecznych oraz władz Miasta i Powiatu odbyło się 28 lutego.

W wyniku pracy Świdnickiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szerszym gronie i podgrupach, złożono kilkadziesiąt różnorodnych pomysłów - propozycji. Wszystkie zostały wnikliwie przeanalizowane pod względem możliwości finansowo - organizacyjnych ich realizacji.

Program obchodów w Świdnicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości składać się będzie zarówno z przedsięwzięć o charterze edukacyjnym, oficjalnym, poważnym, jak i lekkim, zabawowym, rekreacyjnym i sportowym. Będą festyny, biegi, konkursy, koncerty, wystawy. Ale także oficjalne uroczystości połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy.

Pamięć tego wielkiego wydarzenia uczcimy także posadzeniem 100 drzew!

Prezydent Miasta pani Beata Moskal-Słaniewska serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom za stworzenie tak różnorodnego i bogatego programu.

Nasza strona jest także do dyspozycji wszystkich chętnych, którzy będą chcieli podzielić się informacją o realizowanych w ciągu roku, innych przedsięwzięciach z okazji stulecia.

Osoba do kontaktów: Joanna Trojan-Skała - Kierownik Referatu Kultury,
tel.74-8562-836, adres e-mail: j.trojan-skala@um.swidnica.pl

 

Program obchodówTerminarz obchodówRelacje z wydarzeń

Apostołowie Niepodległości – cykl spotkań odpowiadających o krzewicielach patriotyzmu wśród Polaków po 1918 roku.

Projekt realizowany przez Świdnicą Kurię Biskupią, którego zamierzeniem jest przybliżanie osób z Kościoła katolickiego ostatniego stulecia, które miały znaczący wpływ na stan i poczucie wolności wielu milionów Polaków. Spotkania z Apostołami niepodległości będą składały się z prelekcji oraz projekcji filmu fabularnego lub dokumentalnego.

apostolowieniepodleglosci.pl


Świdnickie szydełkowanie - ubierzmy Nasze Miasto na Niepodległość

Od 22 lutego, w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych odbywają się spotkania zorganizowane w ramach akcji "Świdnickie szydełkowanie - ubierzmy Nasze Miasto na Niepodległość". Efektem spotkań będzie stworzenie "ubrania" składającego się z białych i czerwonych kwadratów o wymiarach 10 x 10 cm, które będzie służyło jako ozdoba jednego z elementów przestrzeni publicznej miasta.

www.facebook.com/events/405995469851285


Mobilne Muzeum Multimedialne więcej

 18 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Świdnicy odbył się Międzyszkolny Konkurs pt. "Marszałek z wąsem - o życiu Józefa Piłsudskiego".

Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 8 oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa w ramach działań upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Celem konkursu było: upowszechnienie wiedzy o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego, kształtowanie postaw obywatelskich oraz budowanie uczuć patriotycznych wobec ojczyzny. Do konkursu zgłosiło się 9 szkół. Składał się on z dwóch etapów: etap 1 - test zamknięty, który uczniowie uzupełniali indywidualnie oraz etap 2 - zadania praktyczne uzupełnianie w grupie, tj. praca z mapą, układanie wydarzeń chronologicznie, krzyżówka oraz rozpoznawanie miejsc na zdjęciach. Zadania wykonywane były przez uczestników z dużym zaangażowaniem, entuzjazmem i werwą. Przed ogłoszeniem wyników panowało wielkie podekscytowanie i gorączkowe oczekiwanie. Różnice punktowe pomiędzy szkołami były bardzo niewielkie.

I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 105
II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 8
III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4


2 maja 2018 r. na świdnickim Rynku odbył się Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz.11.00 w Galerii Fotografii zorganizowano familijne warsztaty plastyczne „Kokarda narodowa”. Natomiast  od godz.12.00 do 14.00 świdniczanie uczestniczyli najpierw w przekazaniu przez Prezydent Miasta panią Beatę Moskal-Słaniewską flagi narodowej harcerzom, a później w paradzie „Biało-Czerwoni” w wykonaniu Grupy Żywy Teatr. Dla mieszkańców przygotowano gry, balony oraz przypinki z logo kampanii „Dumni z Polski”, biało-czerwone flagi, chętni mogli także wykonać wesołe, świąteczne zdjęcie w fotobudce.

Organizatorami  działań byli: Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, Świdnicki Ośrodek Kultury, Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca w Świdnicy.

 


W polskim domu polska flaga

Harcerskie Pogotowie Flagowe
2 maja cała Polska świętować będzie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Chcesz mieć zainstalowany uchwyt na flagę - zadzwoń do hufca ZHP.

Wystarczy zadzwonić do hufca i poprosić o przyjazd pod wskazany adres. Na miejscu stawi się profesjonalna ekipa i zamontuje uchwyt na flagę. Za uchwyt wraz z jego montażem zapłacimy 50 zł, a na życzenie klienta usługa może być poszerzona o dostarczenie flagi z drzewcem i za to trzeba będzie zapłacić dodatkowo 25 złotych.

Na zgłoszenia telefoniczne czekamy do 30 kwietnia pod numerem telefonu 74 8520179 lub w siedzibie hufca ZHP Świdnica, ul. Lelewela 18.

W roku 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz z okazji majowych świąt BĄDŹMY BIAŁO-CZERWONI.

 


do góry