A
A+
A-

 


W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców Świdnicy, w związku ze wzrostem ilości zakażeń i zachorowań w całej Polsce zachęcamy Państwa do korzystania z innych, nieosobistych form kontaktu z Urzędem Miejskim w Świdnicy.

Od środy, 26 stycznia, do odwołania osobista obsługa klientów urzędu możliwa będzie jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym wizyty z pracownikiem właściwej merytorycznie komórki organizacyjnej urzędu z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dotyczy to również spraw meldunkowych i dowodów osobistych. Na parterze budynku wyznaczone zostanie stanowisko do obsługi. Kasa urzędu będzie nieczynna, za wyjątkiem dokonywania opłat związanych z załatwianiem spraw obywatelskich i spraw z zakresu rejestracji stanu cywilnego. Prosimy o dokonywanie płatności za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Korespondencję do urzędu można wrzucić do przygotowanej na ten cel skrzynki zlokalizowanej przy wejściu do budynku.

Na bieżąco załatwiane będą sprawy dotyczące sporządzania aktów zgonów i aktów urodzeń. Pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego przyjmować będą osobiście bez konieczności telefonicznego umawiania.

Apelujemy do Państwa i jednocześnie zachęcamy do korzystania z innych form kontaktu z urzędem - za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Wiele spraw można zrealizować poprzez platformę ePUAP czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej lub przy wykorzystaniu usługi e-Urząd.

Z pracownikami Urzędu Miejskiego w Świdnicy proszę kontaktować się:

- telefonicznie - centrala urzędu 74/ 856 28 00 lub bezpośrednio z poszczególnymi wydziałami (wykaz na stronie urzędu www.um.swidnica.pl),

- e-mail - um@um.swidnica.pl,

- poprzez platformę https://eurzad.um.swidnica.pl/.

Podjęte działania ograniczające przepływ osób mają zapewnić ciągłość działania Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Liczymy na Państwa zrozumienie i  zastosowanie się do wskazanych zaleceń.


Świdnica zapewni transport na szczepienia osobom niepełnosprawnym

W związku z rozpoczęciem realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-Co V-2, miasto zapewni transport osobom niepełnosprawnym oraz seniorom, którzy nie mogą samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.


Książka na wynos

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy uruchomiła usługę ”Książka na wynos”. Literacki głód czytelników zostanie zaspokojony. Wystarczy tylko złożyć zamówienie telefonicznie lub droga elektroniczną.


Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy odwołany

Tegoroczna edycja Świdnickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego zostaje odwołana.


PSZOK zamknięty od 16 listopada

W związku z dynamicznie rozwijającą się i niebezpieczną sytuacją związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 zawieszone zostaje funkcjonowanie punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdującego się przy ul. Metalowców 4 w Świdnicy. PSZOK będzie nieczynny od dnia 16 listopada do końca miesiąca, z możliwością przedłużenia terminu.


Zmiana godzin pracy PSZOK

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), mieszczący się przy ul. Metalowców 4 w Świdnicy, od 2 listopada będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00 oraz w soboty od godziny 09:00 do 12:00.


Żółta strefa na terenie miasta

Rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej oraz czerwonej. Obowiązywać będą od najbliższej soboty, 17 października.


Zmiany w obsłudze klienta w Straży Miejskiej w Świdnicy

W związku z gwałtownym wzrostem zachorowań na COVID-19 oraz wprowadzeniem „żółtej strefy” na terenie całego kraju Straż Miejska w Świdnicy z dniem 14 października 2020 roku do odwołania wprowadza zmiany dotyczące zasad obsługi klientów.


Świdnica w żółtej strefie

W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców Świdnicy, w związku ze wzrostem ilości zakażeń i zachorowań w całej Polsce, od jutra tj. 13 października br. w Urzędzie Miejskim w Świdnicy zostają wprowadzone ograniczenia w obsłudze klientów.


Opublikowane: 04.06.2020, 10:52

Koniec obostrzeń w PSZOK w Świdnicy

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), mieszczący się przy ul. Metalowców 4 w Świdnicy, od 8 czerwca będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 oraz w soboty od godziny 10:00 do 14:00.


Opublikowane: 15.05.2020, 14:43

Otwieramy Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Centrum przy ulicy Długiej 33 otwarte zostanie w poniedziałek, 18 maja, a 1 czerwca zapraszamy do drugiego budynku zlokalizowanego w Rynku 39/40. CWOP będzie otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.


Opublikowane: 15.05.2020, 14:30

Świdnickie publiczne żłobki i przedszkola otwarte od poniedziałku, 18 maja

Publiczne żłobki i przedszkola w Świdnicy zostaną otwarte w poniedziałek, 18 maja. W placówkach zrealizowano wszystkie wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Są one przygotowane na przyjęcie dzieci. 


Opublikowane: 07.05.2020, 14:36

Wieża Ratuszowa i Informacja Turystyczna dostępne dla turystów

Od soboty, 9 maja ponownie otwarta zostanie Informacja Turystyczna oraz Wieża Ratuszowa. W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, w trosce o bezpieczeństwo odwiedzających oraz personelu wprowadzone zostaną specjalne warunki korzystania z usług Informacji i zwiedzania wieży.  


Opublikowane: 07.05.2020, 13:35

Prezydent apeluje w imieniu świdniczan do ZUS

W związku z licznymi skargami od matek przebywających na zasiłku opiekuńczym dla rodziców dzieci w wieku do lat 8, które nie otrzymały jeszcze świadczeń z tego tytułu, prezydent Świdnicy wystosowała pismo do kierownik Inspektoratu ZUS w Świdnicy.


Opublikowane: 30.04.2020, 18:15

Wznowienie pracy instytucji kultury

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza czytelników od wtorku, 5 maja. Otwarcie biblioteki obejmie zakres wypożyczeń i zwrotów zbiorów bibliotecznych, bez wolnego dostępu do księgozbioru.


Opublikowane: 30.04.2020, 13:05

Zmiany w komunikacji publicznej w Świdnicy

Informujemy, że w związku z wprowadzeniem kolejnego etapu poluzowania obostrzeń i regulacji dot. epidemii koronawirusa, od poniedziałku 4 maja nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.


Opublikowane: 30.04.2020, 10:22

Żłobki i przedszkola w Świdnicy nadal zamknięte

Mimo rekomendacji rządu z dnia 29 kwietnia br. miasto Świdnica nie otworzy żłobków i przedszkoli 6 maja.


Opublikowane: 24.04.2020, 11:40

Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców

Radni miejscy przyjęli pakiet uchwał – ulg w postaci: obniżenia lub odstąpienia od pobierania czynszu za najem lokali użytkowych, odroczenia płatności lub rozłożenia na raty czynszu dzierżawnego od gruntów stanowiących własność Gminy Miasto Świdnica; przedłużenia terminów płatności rat oraz zwolnień z podatku od nieruchomości, przygotowany przez Prezydent Miasta Świdnicy.


Opublikowane: 23.04.2020, 11:12

Przesunięto termin składania wniosków o wymianę pieców

Informujemy, że ze względu na obecną sytuację epidemiczną w Polsce oraz wprowadzone ograniczenia w zakresie m.in. przemieszczania się i spotykania, realizacja projektu grantowego pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” zostaje zawieszona...


Opublikowane: 17.04.2020, 14:12

Pakiet pomocowy dla świdnickich przedsiębiorców

Do połowy kwietnia kilkudziesięciu przedsiębiorców zwróciło się do prezydent Świdnicy z prośbą o udzielenie pomocy z tytułu problemów z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie pandemii. Pisma w tej sprawie wpływają do urzędu każdego dnia. Wszyscy zostali na piśmie poinformowani, że wnioski te zostaną rozpatrzone z należytą starannością.


Opublikowane: 17.04.2020, 13:58

Świdnica zwalnia z opłat za przedszkola i żłobki

Opłaty za miejskie żłobki zawieszone zostały na czas pandemii. Natomiast rodzice przedszkolaków nie ponoszą kosztów, co wynika z Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Przedszkola są elementem systemu edukacji publicznej.


Opublikowane: 09.04.2020, 14:20

Koronawirus – informacje dla świdniczan

W związku z ostatnimi wydarzeniami w kraju i na świecie oraz coraz częściej pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi tematu koronawirusa, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy (www.um.swidnica.pl) uruchomiono specjalną zakładkę „KORONAWIRUS INFO”.


Opublikowane: 08.04.2020, 14:09

Lista rekomendacji dla organizacji pozarządowych

W obliczu trudnej sytuacji, związanej z pandemią Covid-19, w odpowiedzi na pytania i postulaty organizacji pozarządowych, informujemy, że Urząd Miejski i jego komórki merytoryczne odpowiedzialne za realizację zleconych zadań publicznych są do Państwa dyspozycji.


Opublikowane: 08.04.2020, 13:42

Komunikacja miejska zawieszona w Wielkanoc

Informujemy, że w dniach 12 i 13 kwietnia br., czyli w Święta Wielkanocne wszystkie linie komunikacji miejskiej zostają zawieszone. W przypadku uwag dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej prosimy o kontakt z Wydziałem Transportu Urzędu Miejskiego pod nr tel. 74/856 28 55 lub 856 29 56.


Opublikowane: 08.04.2020, 13:15

Pakiet dla przedsiębiorców – pod koniec kwietnia

24 kwietnia odbędzie się sesja Rady Miejskiej, zwołana na wniosek prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. Przedstawione na niej uchwały dotyczyć będą przede wszystkim pakietu wsparcia dla świdnickich przedsiębiorców, działających na terenie miasta. Prezydent zaproponuje rozwiązania, które regulować będą system ulg, odroczeń i umorzeń od początku ogłoszenia stanu pandemii w Polsce. Pomoc będzie obejmowała cały okres pandemii oraz kilka tygodni po zakończeniu tego stanu.


Opublikowane: 08.04.2020, 11:00

Dla najuboższych

Okres pandemii to czas trudny dla wielu osób. Najbardziej dla rodzin, których członkowie w tej chwili tracą źródła dochodu, których sytuacja materialna staje się krytyczna ze względu na to, iż do tej pory korzystały na przykład ze wsparcia dzieci czy wnuków, przeżywających w tym momencie swoje problemy. Stąd bardzo ważne jest wsparcie dla takich właśnie osób.


Opublikowane: 07.04.2020, 14:15

Miasto kupiło laptopy do nauki zdalnej dla potrzebujących uczniów

40 nowych laptopów trafi do świdnickich uczniów, którzy ze względu na brak takiego sprzętu nie mogą korzystać z nauczania zdalnego. Miasto chce przekazać ten sprzęt dyrektorom poszczególnych szkół podstawowych jeszcze przed świętami.


Opublikowane: 07.04.2020, 13:46

Przepuść opiekunów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy zwraca się z apelem do świdniczan o umożliwienie w pierwszej kolejności przeprowadzenia zakupów w sklepie i aptece opiekunom osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, którzy z różnych przyczyn nie mogą tego uczynić samodzielnie. Opiekunowie wyposażeni są w specjalny  identyfikator.


Opublikowane: 06.04.2020, 13:18

Maseczki dla świdniczan

Od początku okresu pandemii miasto Świdnica zakupiło ok. 10 tysięcy jednorazowych maseczek ochronnych.


Opublikowane: 01.04.2020, 13:11

Kolejne zmiany w komunikacji publicznej w Świdnicy

Stosując się do zaleceń Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii, jakie obowiązują od 1 kwietnia, w trosce o osoby korzystające z komunikacji miejskiej, a w szczególności seniorów, wprowadzono modyfikację w rozkładzie jazdy autobusów polegającą na zwiększonym udziale pojazdów i ich częstotliwości.


Opublikowane: 31.03.2020, 08:32

Nabór do świdnickich miejskich żłobków

W związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zmieniają się zasady naboru dzieci do Żłobka Miejskiego nr 1 oraz Żłobka Miejskiego nr 2.


Opublikowane: 30.03.2020, 15:54

Pomoc w sytuacjach przemocy

Mimo utrudnionych warunków wynikających z sytuacji epidemiologicznej, zdarzenia dotyczące zagrożenia dla zdrowia i życia w związku z przemocą w rodzinie zgłaszane są przez cała dobę na tych samych zasadach jak dotychczas, do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy pod nr 112 lub 74/875 52 00 lub 74/875 52 19. Policja podejmuje interwencje w domu w którym mieszka rodzina i m.in. uruchamia procedurę  „Niebieskie Karty”. 


Opublikowane: 25.03.2020, 11:55

Ulotki informacyjne dot. koronawirusa trafią do świdniczan

Urząd Miejski w Świdnicy przygotował 10 tysięcy ulotek informacyjnych dot. koronawirusa.


Opublikowane: 25.03.2020, 11:38

Ograniczenia w obsłudze w Biurze Strefy Płatnego Parkowania

Do odwołania w Biurze Strefy Płatnego Parkowania obowiązują ograniczenia w obsłudze klientów.


Opublikowane: 24.03.2020, 13:23

Wsparcie psychologicznie

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy informuje, że dla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego Ośrodek zorganizował możliwość konsultacji telefonicznych oraz poprzez komunikator Skype, z psychologiem i terapeutą rodzinnym. Kontakty osobiste zostały zawieszone do odwołania.


Opublikowane: 20.03.2020, 15:31

Wojsko pomaga świdnickiej policji podczas epidemii

Dwunastu żołnierzy Jednostki Wojskowej 4071 z Żagania wspomagać będzie funkcjonariuszy świdnickiej policji podczas działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie stanu epidemii w kraju. Będą m.in. uczestniczyć w patrolach policyjnych. Żołnierze na ten czas stacjonują w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Świdnicy przy ul. Głowackiego.


Opublikowane: 20.03.2020, 15:51

Podstawowe zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do kraju

Wiele pytań i wątpliwości pojawia się w ostatnich dniach odnośnie osób, które wróciły niedawno bądź planują powrót do kraju z zagranicy, a zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać poddane 14 dniowej kwarantannie.


Opublikowane: 19.03.2020, 19:09

Świdnica pomaga cudzoziemcom / Свідниця допомагає іноземцям.

Obecna sytuacja kryzysowa stawia w trudnej sytuacji nie tylko nas Polaków, ale także obywateli innych krajów przebywających na terenie naszego kraju, w tym także w Świdnicy. Szczególnie dotyczy to osób, które przyjechały tu do pracy. Stąd też Urząd Miejski w Świdnicy będzie podejmował działania by w tym wyjątkowym okresie udzielać pomocy potrzebującym.


Opublikowane: 19.03.2020, 17:41

Świdnica przedsiębiorcom – pakiet pomocowy

Od momentu ogłoszenia zagrożenia epidemicznego powołałam sztab kryzysowy, który pracuje nad różnymi rozwiązaniami, m.in. profilaktycznymi, jak też tymi, które mogą pomóc świdnickim przedsiębiorcom. W szczególności tym, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji – musieli zawiesić, bądź też ograniczyć swoją działalność. Śledzimy propozycje rządowe, a także zgłaszamy swoje postulaty, m.in. za pośrednictwem Związku Miast Polskich.


Opublikowane: 19.03.2020, 17:39

Strefa nadal płatna

Po otrzymaniu zapytań ze strony mieszkańców prezydent Świdnicy Beata Moskal – Słaniewska przeanalizowała wnioski i podjęła decyzję o nieinicjowaniu działań związanych z czasowym zniesieniem opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Takie stanowisko wynika przede wszystkim z faktu, iż strefa została ustanowiona w celu wymuszenia rotacji pojazdów w centrum miasta.


Opublikowane: 19.03.2020, 15:11

Wolontariat kryzysowy dla seniorów

Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy włącza się w akcję wolontariatu kryzysowego dla seniorów. Wolontariusze w ramach prowadzonych działań zrobią zakupy spożywcze bądź kupią leki i w razie potrzeby wyprowadzą na spacer psa. Podobne działania prowadzi już od kilku dni świdnicki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.


Opublikowane: 19.03.2020, 14:37

Zamknięte place zabaw i boiska sportowe

Świdnickie miejskie place zabaw, orliki oraz przyszkolne obiekty sportowe i rekreacyjne zostały zamknięte do odwołania. Zakaz dotyczy działań profilaktycznych związanych z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej koronawirusem. Jest to odpowiedź na liczne postulaty mieszkańców.


Opublikowane: 19.03.2020, 09:42

Trwa nabór do przedszkoli i szkół podstawowych

Informujemy, iż pomimo wprowadzenia w kraju stanu zagrożenia epidemicznego, nabór do świdnickich publicznych miejskich przedszkoli i szkół podstawowych odbywa się zgodnie z harmonogramem określonym w  zarządzeniu nr  0050-11/2020 Prezydenta Miasta Świdnicy z dnia 14 stycznia 2020 r.


Opublikowane: 19.03.2020, 08:38

List prezydent Świdnicy do samorządowców

Obecna kryzysowa sytuacja powoduje różne perturbacje w naszym życiu. Z wieloma musimy się zmagać my, samorządowcy. Chcę zwrócić Waszą uwagę na sprawę, której do tej pory nie poruszaliśmy.


Opublikowane: 18.03.2020, 15:28

Kolejne zmiany w rozkładzie jazdy autobusów miejskich

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego i zaobserwowanym bardzo dużym obniżeniem liczby osób podróżujących transportem publicznym od piątku, 20 marca br. do odwołania wprowadza się zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.


Opublikowane: 18.03.2020, 13:34

Zawieszone konsultacje w sprawie zagospodarowania skweru Lecha Kaczyńskiego

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świdnicy zawieszone zostają do odwołania gminne konsultacje społeczne dotyczące wyboru pomnika, jaki miałby być usytuowany na skwerze Lecha Kaczyńskiego.


Opublikowane: 16.03.2020, 15:04

Ograniczenia w obsłudze klientów w urzędzie

W trosce o zdrowie oraz bezpieczeństwo mieszkańców miasta Świdnicy, w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją związaną z koronawirusem, podjęłam decyzję, że od 16 marca 2020 r. do odwołania w Urzędzie Miejskim w Świdnicy zostają wprowadzone ograniczenia w obsłudze klientów.


Opublikowane: 13.03.2020, 13:17

Świdnica pomaga seniorom

Seniorzy są w grupie największego ryzyka zakażenia koronawirusem. Według zaleceń specjalistów powinny oni większość czasu spędzać w domu. Jednak nie każdy ma rodzinę na którą może liczyć w załatwieniu codziennych spraw takich jak chociażby zakupy artykułów spożywczych czy leków. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdnicy uruchomił specjalny punkt informacyjny, gdzie mogą zgłaszać się wolontariusze chętni do pomocy osobom starszym, a także seniorzy, którzy takiego wsparcia potrzebują.


Opublikowane: 12.03.2020, 12:58

Zmiana rozkładu jazdy autobusów

W związku z zaistniałą sytuacją wynikającą z rozprzestrzeniania się koronowirusa i ogłoszonym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów i ministrów podległych resortów o zamknięciu szkół, placówek oświatowych oraz o zawieszeniu działalności instytucji kultury na okres 14 dni, informujemy, że od 16 do 25 marca zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej.


Opublikowane: 11.03.2020, 13:44

Świdnickie miejskie placówki zawieszają działalność

W związku z zagrożeniem koronawirusem szef Rady Ministrów poinformował, że od poniedziałku, 16 marca szkoły, przedszkola i żłobki zostaną zamknięte. W dniach 12 i 13 marca w placówkach tych nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczne, będzie jednak zapewniona opieka dla dzieci. Informujemy także, że od 12 do 25 marca zawieszają działalność świdnickie miejskie placówki.


Opublikowane: 10.03.2020, 12:46

Komunikat specjalny w sprawie ochrony przed koronawirusem

W związku z istniejącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, celem minimalizacji zakażeń, apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących m. in. przestrzegania podstawowych zasad higieny.do góry