A
A+
A-
 • Budżet miasta Świdnicy na 2016 rok

  Radni Rady Miejskiej Świdnicy we wtorek, 29 grudnia, przyjęli budżet miasta na 2016 rok.  Dochody miasta  mają sięgnąć 175, 515 miliona, a wydatki przekroczą 189, 199 miliona złotych. Deficyt ma wynieść 13 684 159 złotych. Taki plan zakłada projekt budżetu, przygotowany przez władze miasta i pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na XV sesję Rady Miejskiej w Świdnicy

  We wtorek, 29 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się XV sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni rozpatrywać będą 6 projektów uchwał. Głównym punktem sesji będzie uchwalenie budżetu miasta na 2016 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Świdnicy na lata 2016-2031. W porządku obrad znalazły się również kolejne uchwały w sprawie nadania tytułu Zasłużony dla Miasta Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Modernizacja oświetlenia ulicy Riedla i na Osiedlu Zwierzynieckim

  Zakończył się montaż nowych lamp przy ul. Riedla. Powstało 14 punktów świetlnych na słupach aluminiowych w oprawach sodowych. Stare oświetlenie z lat 80-tych było mocno wyeksploatowane, a nośniki betonowe skruszały i nie gwarantowały bezpieczeństwa użytkowania. Realizacja tego zadania to także odpowiedź na liczne wnioski mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa i słabej widoczności w tym rejonie miasta.

  Czytaj więcej
 • Praca Urzędu Miejskiego w święta

  Informujemy się, że w dniu 24 grudnia 2015 roku Urząd Miejski w Świdnicy będzie nieczynny. Wynika to z faktu, że ustawowo wolny od pracy dzień 26 grudnia 2015 roku wypada w bieżącym roku w sobotę. Natomiast 31 grudnia 2015 roku urząd będzie otwarty od godz. 7.30 do 15.30.

  Czytaj więcej
 • Electolux rozbuduje zakład w Świdnicy

  Co najmniej 100 nowych miejsc pracy utworzy międzynarodowy koncern Electrolux w Świdnicy. Firma planuje do końca grudnia 2018 roku rozbudować już istniejący zakład. Inwestycja szacowana jest na 45 mln zł. Electrolux to światowy lider branży AGD, który w Świdnicy produkuje sprzęt gospodarstwa domowego.

  Czytaj więcej
 • Świąteczny nastrój w Urzędzie Miejskim w Świdnicy

  Dzieci ze świdnickich przedszkoli nr 16 i 6 oraz ze szkół podstawowych nr 4 i 8 odwiedziły dzisiaj Urząd Miejski w Świdnicy, aby ubrać choinki. Przedszkolaki i uczniowie przynieśli ze sobą ozdoby, które samodzielnie wykonali na zajęciach plastycznych i technicznych. Na świątecznych drzewkach zostały powieszone anioły, gwiazdy i kokardy. Nie zabrakło też ręcznie zdobionych bombek oraz kolorowych papierowych łańcuchów.

  Czytaj więcej
 • Zakończenie inwestycji drogowych przy ul. Sikorskiego i Wałbrzyskiej

  W związku z zakończeniem realizacji inwestycji pod nazwą "Przebudowa drogi gminnej nr 112030D - Etap I i II", w czwartek, 17 grudnia na ulicy Sikorskiego powróci ruch dwukierunkowy. Dzień wcześniej, czyli w środę, 16 grudnia zostanie dopuszczone do ruchu rondo przy ul. Wałbrzyskiej i trzy ulice do niego włączone. Do czasu zakończenia robót mostowych na potoku Witoszówka zamknięty pozostanie jeszcze odcinek ulicy od ronda w kierunku Wałbrzycha.

  Czytaj więcej
 • Nowe wiaty przystankowe

  Trwa montaż wiat przystankowych, które zastąpią stare, wysłużone już konstrukcje. Będą to wiaty o wysokim standardzie, wyposażone we wiatrołap, podświetlane, zaopatrzone w kosze na śmieci z daszkiem oraz przyjazne tablice rozkładowe. Koszt ich zakupu wraz z montażem i oznakowaniem to 281 tys. zł

  Czytaj więcej
 • Zmiana w harmonogramie odbioru odpadów

  W związku ze zbliżającym się okresem świąteczno – noworocznym, informujemy o zmianach w harmonogramie odbioru odpadów oraz godzinach w jakich można je oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Świdnicy przy ulicy Metalowców 4. Odbiór odpadów wielkogabarytowych z zabudowy jednorodzinnej odbędzie się 18 grudnia 2015 roku.
  Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych 24 oraz 31 grudnia 2015 roku będzie czynny od  godz. 8.00 do 12.00, natomiast 2 stycznia będzie zamknięty.

  Czytaj więcej
 • Wnioski do III edycji Budżetu Obywatelskiego

  Do 30 listopada świdniczanie mogli wnosić swoje pomysły do III edycji Budżetu Obywatelskiego. W sumie do komisji weryfikacyjnej trafiło 141 wniosków, 39 ogólnomiejskich i 102 dzielnicowe. Teraz komisja zajmie się ich weryfikacją pod względem formalnym, a listę projektów, które wezmą udział w głosowaniu opublikuje do 1 marca 2016 roku. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania będzie 3,6 mln zł z podziałem na zadania ogólnomiejskie o wartości 2 mln zł i zadania dzielnicowe o wartości 1,6 mln zł.

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na XIV sesję Rady Miejskiej w Świdnicy

  W piątek, 4 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się XIV sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni rozpatrywać będą 22 projekty uchwał. W porządku obrad znalazły się m.in. uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych; w sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Miasto Świdnica; w sprawie przystąpienia Gminy Miasto Świdnica do Stowarzyszenia "Lokalna Organizacja Turystyczna Aglomeracji Wałbrzyskiej".

  Czytaj więcej
 • Zbiórka elektrośmieci

  Na sobotę, 5 grudnia zaplanowano zbiórkę elektrośmieci. To kolejna tego typu akcja w mieście organizowana przez firmę AG-EKO wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny będzie można zostawić w godz. od 9.00 do 17.00 na parkingu przed Urzędem Miejskim w Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na spotkanie informacyjne

  W imieniu Urzędu Miejskiego w Świdnicy i firmy InServices z Wrocławia zapraszamy przedsiębiorców i mieszkańców Świdnicy oraz okolic, którzy planują pozyskać dotację z Unii Europejskiej, do udziału w bezpłatnym spotkaniu informacyjnym pt. "Nowa perspektywa finansowa UE 2014-2020 - najważniejsze programy oraz jak pozyskać środki na rozwój i otwarcie działalności gospodarczej".

  Czytaj więcej
 • Remont sygnalizacji świetlnych

  Od 16 do 30 listopada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzać będzie remont sygnalizacji świetlnych oraz zmiany programów sygnalizacji w ciągu drogi krajowej nr 35 w Świdnicy. W ramach remontu wykonana będzie m.in. wymiana starych słupów do sygnalizatorów na przejściach dla pieszych oraz montaż znaków pionowych typu F-11. Planowana wymiana programów sygnalizacji świetlnych ma na celu poprawę warunków ruchu i zwiększenie przepustowości skrzyżowań.

  Czytaj więcej
 • 17 lat pomocy maltańskiej

  W czwartek, 12 listopada prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska gościła Kawalerów Maltańskich z partnerskiego Biberach. Do Świdnicy przyjechali Walter Hänle - Stv. Kreisbeauftragter (zastępca przewodniczącego Powiatu/Kreis Biberach), Gerhard Prestle - Schweidnitzbeauftragter (delegat ds. Świdnicy), Albert Schmid - Finanzreferent (referent finansowy), Gerhard Sproll - Malteser (Kawaler Maltański) oraz Franz Frank-  Malteser (Kawaler Maltański).

  Czytaj więcej
 • Goście z Biberach z wizytą w Świdnicy

  W ubiegłym tygodniu Świdnicę odwiedzili goście z partnerskiego miasta Biberach. Z roboczą wizytą, dotyczącą przygotowań obchodów 25-lecia partnerstwa, przyjechała trzyosobowa delegacja  Sabine Engelhardt - Kulturamt Biberach (Naczelnik Wydziału Kultury UM Biberach), Ludger Semmelmann - Partnerschaftsverein Biberach (Towarzystwo Partnerstwa Miast Biberach - przewodniczący Komisji ds. Świdnicy) oraz Siegfried Kopf - Amtsleiter des Hochbauamtes (Architekt i Naczelnik Wydziały Budownictwa UM Biberach).

  Czytaj więcej
 • Stacje "PSI pakiet" w Świdnicy

  W najbliższych dniach w Świdnicy montowane będą stacje PSI pakiet. Miasto za kwotę 33 148,50 zł zakupiło 35 sztuk funkcjonalnych urządzeń z ekologicznymi workami i pojemnikami na psie odchody. Dostawcą stacji jest firma AUCH STUDIO z siedzibą we Wrocławiu. Systemy na psie odchody zastąpią obecnie stosowane na terenie miasta skrytki na papierowe torebki do sprzątania psich nieczystości, które spotykały się z dość dużą krytyką ze strony użytkowników. Właściciele psów zgłaszali swoje uwagi, że często przy próbie wyjęcia jednej torebki pozostałe wypadały, a przy opadach deszczu torebki były zamoczone.

  Czytaj więcej
 • Zaprojektuj logo Świdnicy - stolicy dziecięcych marzeń

  Urząd Miejski w Świdnicy oraz Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków, zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na projekt logo Świdnicy - stolicy dziecięcych marzeń. Honorowy Patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Świdnicy - Beata Moskal-Słaniewska. Konkurs organizowany jest w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z miasta Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Spotkaniu informacyjnym dla potencjalnych beneficjentów konkursu w ramach Poddziałania 1.5.2

  Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym dla potencjalnych beneficjentów konkursu w ramach Poddziałania 1.5.2. Rozwój produktów i usług MŚP- ZIT AW w dniu 10 listopada 2015r. godz. 12.00-15.00. Miejsce spotkania: T-Park ul. Szczawieńska 2, Szczawno- Zdrój. Szczegóły spotkania na stronie internetowej www.ipaw.walbrzych.eu

  Czytaj więcej
 • Mobilny Punkt Informacyjny

  Zapraszamy mieszkańców Świdnicy i okolic do skorzystania z bezpłatnych konsultacji w zakresie wsparcia z funduszy europejskich. W ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego, dyżur pełnić będzie specjalista Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Wałbrzychu.
  Mobilny Punkt Informacyjny w Świdnicy
  będzie funkcjonował w dniu 10 listopada 2015 r. (wtorek) w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, I piętro, pokój 120 w godzinach 10.00- 13.00.

  Czytaj więcej
 • Spotkanie opiekunów osób z chorobą Alzheimera

  Fundacja Alzheimerowska oraz Prezydent Miasta zapraszają opiekunów osób chorych na chorobę Alzheimera na spotkanie, które odbędzie się w dniu 7 listopada 2015 r. (sobota) o godzinie 11.00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy

  Czytaj więcej
 • I RST Półmaraton Świdnicki

  W I RST Półmaratonie Świdnickim wystartuje aż 1200 biegaczy, w tym zawodnicy z Kenii, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy czy Węgier. W organizację tego wyjątkowego wydarzenia włączyła się Fundacja "Wroactiv", miasto i gmina Świdnica, powiat świdnicki oraz sponsor tytularny - firma RST. Wielkie świdnickie bieganie rozpocznie się 7 listopada.

  Czytaj więcej
 • Internetowa wyszukiwarka grobów

  Internetowa wyszukiwarka grobów i osób pochowanych na świdnickich cmentarzach komunalnych Grobonet  jest już dostępna dla użytkowników. Aplikacja ta, to niezwykle praktyczne narzędzie, umożliwiające wyszukanie miejsca pochowania osoby zmarłej z poziomu przeglądarki internetowej. Pozwala ona dokładnie i jednoznacznie określić położenie grobu na cmentarzu, co wraz z mapą dojścia znacznie ułatwia jego odnalezienie.

  Czytaj więcej
 • Nowy Komendant Straży Miejskiej w Świnicy

  W wyniku przeprowadzonego konkursu na stanowisko Komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy wybrano Jana Łętowskiego, który z dniem dzisiejszym przejmuje pełnienie obowiązków. W przedstawionej koncepcji funkcjonowania Straży Miejskiej podkreśla, że straż powinna być bliższa mieszkańcom, a jej działania w terenie powinny być widoczne, skuteczne i prowadzone z wysoką kulturą.

  Czytaj więcej
 • Wszystkich Świętych w Świdnicy - będą zmiany w organizacji ruchu

  Od soboty, 31 października do poniedziałku, 2 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w okolicach świdnickich cmentarzy. W rejonie cmentarza przy ul. Słowiańskiej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się na jezdni ul. Słowiańskiej. Dopuszczone będzie parkowanie pojazdów na trawie, na poboczu po stronie przeciwnej do cmentarza. Podobnie sytuacja wyglądać będzie przy ul. Bobrzańskiej, tam również parkować będzie można tylko na poboczu.
   

  Czytaj więcej
 • Zmiana organizacji ruchu na drodze krajowej nr 35 przy ul. Zamenhofa

  W dniu 26 października wprowadzony zostanie trzeci etap prac na drodze krajowej nr 35.  Planowane jest przeniesienie ruchu drogowego na stronę przy stacji paliw i obiekcie handlowym. Wykonana będzie już połowa ronda i dwa pasy ruchu oraz część skrzyżowania z ul.M.Skołodowskiej-Curie. Na ten dzień planowane jest także osiągnięcie przejezdności przez skrzyżowanie E.Plater, po utwardzonym fragmencie skrzyżowania, w kierunku ulicy Marcinkowskiego.
   

  Czytaj więcej
 • Transport dla niepełnosprawnych podczas wyborów parlamentarnych

  W niedzielę, 25 października odbędą się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7.00 do 21.00. Przypominamy również, że w tym roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 24 na 25 października. O godzinie 3.00 przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Pamiętajmy o tym przychodząc oddać swój głos o godz. 7.00 rano.

  Czytaj więcej
 • Pierwsza edycja –INVEST-PARK– Business Mixer

  19. listopada 2015 r. we Wrocławiu w Hali Stulecia odbędzie się pierwsza edycja „INVEST-PARK” Business Mixer. Będzie to świetna okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz do zaprezentowania swojej firmy. W spotkaniu będą uczestniczyć zarówno inwestorzy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jak i przedstawiciele firm spoza strefy.

  Czytaj więcej
 • Ruszają zapisy wystawców na Jarmark Bożonarodzeniowy

  Pierwsze przymrozki już za nami, przygotowania do Świdnickiej Kolędy 2015 rozpoczynamy! Tradycyjnie głównym elementem Świdnickiej Kolędy będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością zarówno wśród wystawców, jak i kupujących. Jarmark trwał będzie od 11 do 22 grudnia. Do dyspozycji wystawców oddajemy 46 stanowisk w drewnianych domkach wystawienniczych, które staną na świdnickim Rynku. Wszystkich zainteresowanych wystawieniem do sprzedaży swoich produktów zapraszamy do zapoznania się z regulaminem imprezy oraz złożenia zgłoszenia.

  Czytaj więcej

do góry