• Cięcia w subwencji oświatowej dla Świdnicy

  O ponad 1 milion 200 tysięcy złotych zmniejszona została subwencja oświatowa dla miasta Świdnicy na 2019 rok. Według projektu budżetu na ten rok miała ona wynieść 39 825 378 zł – taką kwotę przedstawiło miastu Ministerstwo Finansów w listopadzie 2018 roku. Subwencja wyniesie jednak 38 622 566 zł, o czym poinformowało Ministerstwo w połowie lutego br. Do przesłanej w formie załącznika tabeli nie dołączono żadnego wyjaśnienia.  

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy seniorów na zakończenie karnawału do Czeskiej Skalicy

  Zapraszamy świdnickich seniorów (w wieku 60+) do bezpłatnego uczestnictwa w wyjeździe w niedzielę, 3 marca do Czeskiej Skalicy, gdzie wspólnie z seniorami z  Nachodu, Trutnova, Kłodzka, Kędzierzyna-Koźla i Czeskiej Skalicy będą mogli uczestniczyć w zakończeniu karnawału. Organizowany jest on w ramach projektu „Aktywny senior polsko-czeskiego pogranicza”.

  Czytaj więcej
 • Uczniowie na Zawiszowie już w nowych salach lekcyjnych

  W grudniu ubiegłego roku zakończyła się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy. W styczniu pomieszczenia zostały wyposażone w nowe meble, a po feriach dzieci z sześciu klas rozpoczęły naukę w nowych salach lekcyjnych. W poniedziałek, 18 lutego odbyło się uroczyste otwarcie nowego segmentu dydaktycznego.

  Czytaj więcej
 • Furia Świdnicka po raz drugi

  Po pierwszej niezwykle udanej edycji biegu przeszkodowego Dabro-Bau Furia Świdnicka zapraszamy na kolejną, która odbędzie się już 15 czerwca nad Zalewem Witoszówka. Organizatorzy zapowiadają moc dodatkowych atrakcji.

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie na V sesję Rady Miejskiej w Świdnicy

  W piątek, 22 lutego o godz. 10.00 rozpocznie się V sesja Rady Miejskiej w Świdnicy. Radni rozpatrywać będą 4 projekty uchwał. Przedstawiony zostanie także plan pracy Rady Miejskiej na 2019 rok oraz plany pracy Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa; Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej; Komisji Budżetu i Finansów; Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury. 

  Czytaj więcej
 • Ulica Sowińskiego po remoncie

  Zakończyła się budowa drogi gminnej, dojazdowej przy ul. Józefa Longina Sowińskiego w Świdnicy. Wykonano nową kanalizację deszczową i oświetlenie. Powstała jezdnia o szerokości 5 metrów, jednostronny chodnik oraz zatoki postojowe na 29 miejsc. Dla mieszkańców Słotwiny droga ta stanowi wygodne połączenie komunikacyjne z Osiedlem Młodych.

  Czytaj więcej
 • Matematyczna przygoda z abakiem

  Nie lada gratka czeka na miłośników historii i matematyki. Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na kurs obliczeń arytmetycznych z użyciem abaku, którym posługiwali się średniowieczni rachmistrze. W sobotę, 23 lutego o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie z cyklu „Arytmetyka kupiecka”. Poprowadzą je dr Radosław Skowron i Witold Łuczyński.

  Czytaj więcej
 • Doradzą młodym rodzicom

  Kończy Ci się urlop macierzyński, wychowawczy i zastanawiasz się co dalej robić? Czy wrócić do starej pracy? Zacząć nową? A może rozpocząć działalność gospodarczą i pracować na własny rachunek? Zapraszamy rodziców, którzy stoją przed takim dylematem, na spotkanie  organizowane w ramach projektu „Miasta Trutnov i Świdnica razem dla biznesu”, które odbędzie się we wtorek, 19 lutego.

  Czytaj więcej
 • Aktywne ferie w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

  W drugim tygodniu ferii w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych zorganizowano zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Najmłodsi świdniczanie dowiedzieli się jak ważne jest zdrowe odżywianie i nauczyli się robić kilka potraw. Uszyli również maskotki dla dzieci - uczestników wypadków drogowych. Zostały one przekazane na ręce  policjantów – Magdaleny Ząbek i Roberta Topolskiego.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na bezpłatne konsultacje w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków UE

  Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego. W poniedziałek, 11 lutego br. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych.

  Czytaj więcej
 • Świdnica z nominacją do nagrody „Zdrowy Samorząd”

  Świdnica została nominowana do nagrody „Zdrowy samorząd”. Do konkursu wpłynęło aż 179 programów z 82 samorządów. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych najlepszych 30, które oceni Rada Konsultacyjna konkursu. Oprócz oceny, której dokona grono ekspertów, zgłoszenia będą poddane pod głosowanie internautów.

  Czytaj więcej
 • Zapraszamy na Targi Karkonoskie do Trutnova

  Urząd Miejski w Świdnicy zaprasza 7 firm do bezpłatnego udziału w Regionalnej Wystawie ”TARGI  KARKONOSKIE”, która odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 1 maja 2019 roku w Trutnovie.

  Czytaj więcej
 • Świdnica wspiera i promuje przedsiębiorców

  Gminne Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w Świdnicy, powołane przy Urzędzie Miejskim, po trwających rok szkoleniach oraz egzaminie otrzymało wyróżnienie i jest Certyfikowanym Partnerem Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG Sp. z o.o. 2019.

  Czytaj więcej
 • Weź udział w duathlonie!

  Marconi Duathlon Świdnica to nowa impreza sportowa, która odbędzie się w Świdnicy już 5 maja. A dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Świdnicy podpisana została umowa z firmą Marconi – sponsorem tytularnym wydarzenia. Porozumienie o współpracy podpisała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska i właściciel firmy Marcin Markiewicz.

  Czytaj więcej
 • IDEAL AUTOMOTIVE rozpoczął produkcję w Świdnicy

  Fabryka niemieckiej spółki IDEAL AUTOMOTIVE została oficjalnie otwarta w czwartek, 24 stycznia. Zakład zlokalizowany jest w Świdnicy przy ul. Pogodnej, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. W uroczystościach uczestniczyli: Thomas Mai i Stefan Frey - członkowie zarządu firmy, Nicola Di Clemente – dyrektor świdnickiego zakładu, Beata Moskal-Słaniewska – prezydent Świdnicy wraz ze swoim zastępcą Jerzym Żądło.

  Czytaj więcej
 • Bądź widoczny na drodze!

  Urząd Miejski w Świdnicy przekazał ponad 4 tysiące opasek odblaskowych dla świdnickich przedszkolaków i uczniów klas 1-3. Trafiły one do wszystkich placówek oświatowych – publicznych i niepublicznych. Dzisiaj prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska odwiedziła uczniów klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i wręczyła im opaski.

  Czytaj więcej
 • Aktualizacja „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świdnicy”

  Świdnica przystępuje do prac nad aktualizacją „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasto Świdnica na lata 2015-2024” w zakresie listy przedsięwzięć rewitalizacyjnych, w tym wprowadzenia nowych projektów mających wpływ na poprawę infrastruktury społecznej, gospodarczej, technicznej i środowiskowej.

  Czytaj więcej
 • Wskaż, gdzie ma stanąć replika samolotu „Czerwonego Barona”

  Urząd Miejski zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych na temat miejsca ekspozycji mobilnej repliki samolotu Fokker Dr1, podobnej do tej, na której podczas I wojny światowej latał "Czerwony Baron" - jeden z najsłynniejszych mieszkańców Świdnicy, ikona współczesnej popkultury, którego legenda wykorzystywana jest m.in. w komiksach, filmach, bajkach dla dzieci, grach komputerowych.

  Czytaj więcej

do góry