• Pomoc dla przedsiębiorców

  Świdniccy przedsiębiorcy mierzący się z drugą falą pandemii, nadal mogą liczyć na wsparcie miasta, które kontynuuje działania pomocowe. Te podmioty, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji mogą składać wnioski o udzielenie ulgi w podatku od nieruchomości, a także starać się o rozłożenie na raty, odroczenie zaległości lub umorzenie czynszu najmu gminnych lokali użytkowych. Łączna kwota pomocy wyniosła już do tej pory ponad 316 tys. zł.

  Czytaj więcej
 • Krok w stronę dofinansowania remontu ulicy Sikorskiego

  Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski pozytywnie zarekomendował wniosek Świdnicy o dofinansowanie remontu ul. Sikorskiego w ramach Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto stara się o środki zewnętrzne w wysokości 50% poniesionych kosztów całości inwestycji, czyli 1 877 193,00 zł.

  Czytaj więcej
 • Dzień Pracownika Socjalnego

  21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji prezydent Beata Moskal-Słaniewska, dziękuje świdnickim pracownikom socjalnym za zaangażowanie, wzorową pracę, podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz dzielenie się doświadczeniem ze współpracownikami. Jednocześnie życzy dalszych sukcesów zawodowych, by nie zabrakło im energii i determinacji w pracy na rzecz potrzebujących oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

   

  Czytaj więcej
 • Nie płacisz - zapłacisz wyższą karę

  Propozycje zmiany opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania otrzymali w formie projektu uchwały Świdniccy radni. Dotyczy to dwóch aspektów podwyższenia stawek: opłat za niewnoszenie należności oraz opłaty za parkowanie. Nie ulegną zmianie opłaty abonamentowe, w tym dla mieszkańców strefy. Ostatnia zmiana cen za parkowanie na terenie miasta miała miejsce w 2011 roku.

  Czytaj więcej
 • Zamiast wywieszania flag pomoc dla świdnickiego pogotowia ratunkowego

  Decyzją prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej świdnickie pogotowie ratunkowe otrzymało od miasta opryskiwacz elektrostatyczny wraz z 10 kg płynu dezynfekującego. Urządzenie kosztowało 14 575 zł. Jego zakup sfinansowany został z oszczędności, jakie miasto uzyskało ograniczając wywieszanie flag państwowych 11 listopada.

  Czytaj więcej
 • Świdnicka kampania przeciwdziałania przemocy w rodzinie

  Jak wynika z badań społecznych, w czasie pandemii problem przemocy domowej w dobie kwarantanny i izolacji przybiera na sile. Szczególnie narażone na przemoc są kobiety i dzieci, dlatego też Świdnica aktywnie włącza się w różne działania edukacyjne i profilaktyczne w tej dziedzinie.

  Czytaj więcej
 • Książka na wynos

  Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy uruchomiła usługę ”Książka na wynos”. Literacki głód czytelników zostanie zaspokojony. Wystarczy tylko złożyć zamówienie telefonicznie lub droga elektroniczną.

  Czytaj więcej
 • PSZOK zamknięty od 16 listopada

  W związku z dynamicznie rozwijającą się i niebezpieczną sytuacją związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 zawieszone zostaje funkcjonowanie punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych znajdującego się przy ul. Metalowców 4 w Świdnicy. PSZOK będzie nieczynny od dnia 16 listopada do końca miesiąca, z możliwością przedłużenia terminu.

  Czytaj więcej
 • Miasto zapewniło dzieciom laptopy do nauki zdalnej

  Zdalna nauka w czasie pandemii koronawirusa to rzeczywistość, z którą muszą zmierzyć się zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Tego typu edukacja nie jest niestety pozbawiona wad. Jedną z nich jest wykluczenie dzieci, które ze względu na brak odpowiedniego sprzętu komputerowego z tej formy nauki nie mogą skorzystać. Dlatego też miasto przekazało dla świdnickich uczniów kilkadziesiąt nowych laptopów ...

  Czytaj więcej
 • Wspierajmy lokalnych przedsiębiorców

  W związku z rosnąca liczbą zakażeń rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, które mają powstrzymać rozwój epidemii w Polsce. Kolejne restrykcje to jeszcze większy cios dla wielu małych firm i mikro przedsiębiorców. Pomóc mogą im mieszkańcy. Akcja #KupujeLokalnie oraz #ZamawiamLokalnie to wyraz solidarności, a zarazem próba wsparcia przedstawicieli branż, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię.

  Czytaj więcej
 • Rynkowe kandelabry zostaną odnowione

  Rozpoczęła się renowacja czterech ozdobnych lamp w Rynku. Po wcześniejszej weryfikacji stanu słupów oraz opraw oświetleniowych, uzupełnione zostaną brakujące, uszkodzone i zużyte elementy latarń oraz ich infrastruktura elektryczna. W zakresie prac przewidziano także odnowienie połączeń gwintowanych i oczyszczenie miejsc mocowania szyb. Usunięte zostaną obszary rdzy oraz fragmenty starej farby ...

  Czytaj więcej
 • Wesprzyj seniora w czasie pandemii

  Gmina Miasto Świdnica przystąpiła do rządowego programu „Wspieraj Seniora”. Jego celem jest zapewnienie usługi wsparcia osobom w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu. Usługa wsparcia będzie polegała w szczególności na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze czy środki higieny osobistej.

  Czytaj więcej
 • Narodowe Święto Niepodległości online

  Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości jednostki miejskie zapraszają do przestrzeni wirtualnej - na profile na Facebooku oraz swoje strony internetowe. Przygotowano szereg działań zarówno dla młodszych jak i nieco starszych świdniczan.

  Czytaj więcej
 • Miasto wsparło handlarzy kwiatów

  Po decyzji Premiera RP o zamknięciu cmentarzy na trzy dni, do poniedziałku 2 listopada Miasto Świdnica wsparło handlarzy zniczy i kwiatów. Do piątku, 6 listopada mogą oni bez żadnych opłat sprzedawać swoje produkty w dwóch specjalnie wyznaczonych punktach w mieście. Ponadto miasto symbolicznie odkupiło część kwiatów od świdnickich producentów. Zdobią one ronda i miejsca pamięci w Świdnicy.

  Czytaj więcej
 • Posłowie składają wnioski

  Posłowie Katarzyna Mrzygłocka z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztof Śmiszek z Lewicy złożą w najbliższych dniach propozycje zmian do budżetu państwa na 2021 rok. Zawierać one będą m.in. postulaty zgłaszane przez świdnicki samorząd, dotyczące budowy południowej obwodnicy miasta oraz dodatkowych środków na remont ołtarza głównego w katedrze.

  Czytaj więcej
 • Wybrano realizatora świdnickiego programu in vitro

  38 par ze Świdnicy będzie mogło skorzystać z dofinansowania procesu leczenia metodą in vitro. Miasto rozstrzygnęło konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Gminy Miasto Świdnica na lata 2020-2023”. Będzie nim Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA Sp. z o.o. z Gdańska, oddział we Wrocławiu ...

  Czytaj więcej
 • Zaproszenie do sprawiedliwej transformacji

  Nasza Gmina rozpoczęła prace nad Społecznym Planem Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego - #Dekarbonizacja2030 - na lata 2021-2027. W Planie zawarte będą projekty, które zrealizujemy wykorzystując środki Unii Europejskiej zawarte w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

  Czytaj więcej

do góry