• Rekordowa dotacja dla Świdnicy

  467 tys. 999 zł – to najwyższa w Polsce dotacja w programie „Senior+”. Otrzyma ją świdnicki Dom Dzienny „Senior Wigor”. Na 438 dofinansowanych wniosków właśnie nasz projekt otrzymał najwyższe w Polsce środki, które pozwolą na dalsze działania placówki.

  Czytaj więcej
 • W Świdnicy powstają mieszkania wspomagane

  Przez kilka lat budynek przy ulicy 1 Maja 23 stał pusty. Dziś trwają w nim intensywne prace budowlane. Miasto realizuje kolejny projekt z dofinansowaniem unijnym z Aglomeracji Wałbrzyskiej. Powstaną tu mieszkania wspomagane między innymi dla samotnych matek, osób zagrożonych bezdomnością oraz dla tych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej.

  Czytaj więcej
 • „Świdnickie szydełkowanie ubierzmy nasze miasto na Niepodległość"

  Znaki drogowe, poręcze schodów, słupy latarni, pomniki czy też drzewa „ubrane” w ręczne robótki - na świecie coraz częściej można spotkać tak radosne dzieła. Świdnica postanowiła zainspirować się tą twórczością i z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości wyszydełkować biało – czerwone ubranko. Będzie ono składało się z kwadratów o wymiarach 10 cm x 10 cm. Zostanie w nie przyodziany jeden z elementów przestrzeni miejskiej.

  Czytaj więcej
 • Na ratunek świdnickiej katedrze – odzew na apel prezydent miasta

  W połowie stycznia br. prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska wystąpiła z apelem o wsparcie katedry środkami zewnętrznymi. Niemal natychmiast w sprawę ratowania katedry włączył się poseł Michał Dworczyk. Wystosował dwa pisma – do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz do Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

  Czytaj więcej
 • Jedenaście par świętowało jubileusze pożycia małżeńskiego

  W sobotę, 10 lutego w świdnickim Urzędzie Stanu Cywilnego odbyły się uroczystości jubileuszowe jedenastu par małżeńskich. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie przyznanymi przez prezydenta RP odznaczono dziesięć par ze Świdnicy, a jedna z par obchodziła swoją kolejną okrągłą rocznicę.

  Czytaj więcej
 • Ogólnopolska Karta Seniora dla świdniczan

  Zniżki na wypoczynek w uzdrowiskach, tańsze wyjazdy, zabiegi kosmetyczne czy też usługi restauracyjne - to tylko niektóre udogodnienia dostępne z Ogólnopolską Kartą Seniora. Pod koniec ubiegłego roku miasto Świdnica podpisało ze Stowarzyszeniem Manko z Krakowa porozumienie, na mocy którego może wydawać swoim mieszkańcom Ogólnopolską Kartę Seniora w edycji lokalnej, ale ważnej na obszarze całego kraju.

  Czytaj więcej
 • Świdnica stawia na nowoczesne technologie

  Świdnica po raz kolejny sięga po nowoczesne technologie i planuje wspólnie z firmą Akcelerator Technologii Informatycznych Pionier Sp. z o.o. stworzyć aplikację dla uczniów oraz lokalnych przedsiębiorców. Projekt ten finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na wsparcie uzdolnionych zespołów na rzecz rozwiązywania problemów aglomeracji miejskich przy wykorzystaniu technologii z obszaru Internetu rzeczy.

  Czytaj więcej
 • Prezydent Świdnicy walczy o środki dla katedry

  W ubiegłym roku świdnicka katedra wraz z Kościołem Pokoju wpisane zostały decyzją Prezydenta RP na Listę Pomników Historii. Wpis na tak zwaną Listę Prezydencką to dla obiektów zabytkowych większa szansa przy projektach związanych z dofinansowaniem bardzo kosztownych remontów.

  Czytaj więcej
 • Kolejne unijne miliony dla Świdnicy

  6,5 miliona złotych to kolejna kwota dofinansowania unijnego, jaką Świdnica otrzyma z Aglomeracji Wałbrzyskiej. Tym razem to środki na rewitalizację miejskich przestrzeni, czyli przebudowę ul. Siostrzanej oraz kwartału pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną a także budynku Rynek 39 – 40. Wartość całego projektu to 9,8 mln złotych.

  Czytaj więcej
 • Wszystko o unijnych dotacjach

  Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne konsultacje indywidualne w zakresie możliwości uzyskania wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego. W dniu 9 lutego 2018 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Świdnicy będzie można skorzystać z bezpłatnej informacji na temat pozyskania wsparcia ze środków unijnych.

  Czytaj więcej
 • Przedsiębiorco, załóż Profil Zaufany już dziś

  Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

  Czytaj więcej
 • Wsparcie dla świdnickiego sportu

  Rozstrzygnięto otwarte konkursy ofert i przyznano dotacje dla organizacji na realizację zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. W 2018 roku miasto przeznaczyło na ten cel kwotę 462 tys. zł. Oceny ofert dokonała powołana w tym celu komisja.

  Czytaj więcej
 • Odkryj Świdnicę z darmową publikacją „Domowe krajobrazy i ich opowieści”

  W ramach projektu „Domowe krajobrazy i ich opowieści”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, miasto Świdnica wydało publikację - książeczki dwujęzyczne - polsko-czeskie, które stanowią swego rodzaju mini przewodniki po miejscach odwiedzonych podczas wycieczek organizowanych w ramach projektu.

  Czytaj więcej
 • Powietrze bez śmieci w Świdnicy. Zachęcamy do głosowania

  Miasto przystąpiło do konkursu organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach edukacyjnej kampanii społecznej „Rodzice i dzieci, powietrze bez śmieci”. Zasady zabawy są banalnie proste. Wystarczy zalogować się na stronie  www.powietrzebezsmieci.pl i oddać swój głos na Świdnicę. Do wygrania jest jedna z pięciu Naukowych Stacji Zabaw.

  Czytaj więcej
 • Nie ma zgody na nazizm

  Portrety Hitlera, swastyki czy też odznaczenia NSDAP – według jednego z mieszkańców, który odwiedził prezydent Świdnicy, Beatę Moskal-Słaniewską, takie właśnie „pamiątki” można kupić na Giełdzie Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Zaniepokojony i jednocześnie zbulwersowany brakiem reakcji odpowiednich służb, przedstawił ten problem prezydent miasta.

  Czytaj więcej
 • Świdnica walczy z rakiem

  Wciąż jeszcze rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 3 tysiące zachorowań, 50% chorych umiera. Problem polega na tym, że im później dojdzie do diagnozy, tym ryzyko nieuleczenia nowotworu jest większe. Rak szyjki macicy jest też jedynym nowotworem z którym można walczyć poprzez profilaktykę, poprzez skuteczne szczepienia.

  Czytaj więcej
 • Progresywni prezydenci spotkają się w Świdnicy

  W najbliższy weekend, 26-28 stycznia do Świdnicy przyjadą prezydenci i prezydentki, burmistrzowie oraz burmistrzynie zrzeszeni w tzw. „Sieci progresywnych”. Włodarze spotkają się w naszym mieście, aby wymienić się doświadczeniami w temacie estetyki miejskiej, w której Świdnica ma duże sukcesy oraz podsumować dotychczasową działalność stowarzyszenia.

  Czytaj więcej

do góry