• Nowy dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa

  Komisja konkursowa jednomyślnie rekomendowała na stanowisko dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy pana Dobiesława Karsta. Wybór ten został zatwierdzony przez prezydent miasta, Beatę Moskal-Słaniewską.

  Czytaj więcej
 • Świdnicka Kolęda 2019

  Już 13 grudnia rozpocznie się Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 22 grudnia na czterdziestu stoiskach, w drewnianych straganach wystawienniczych, świdniczanie będą mieli okazje kupić między innymi: ekoprzetwory, miody, wędliny, rękodzieło drewniane, czekoladki, kołacze, ceramikę użytkową i artystyczną, biżuterię ręcznie robioną czy też smakołyki przygotowane przez panie z kół gospodyń wiejskich.

  Czytaj więcej
 • Komisarz Lew trafi do najmłodszych

  Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska przekazała Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy podinsp. Adamowi Jackowi Pilchowi zakupione przez miasto maskotki komisarza Lwa. Posłużą one policjantom do łagodzenia negatywnych emocji u dzieci będących świadkami interwencji policji. Maskotka ta będzie wykorzystywana również podczas działań edukacyjnych w szkołach.

  Czytaj więcej
 • Świdnica przeciw przemocy

  Świdnica włącza się w ogólnokrajową kampanię społeczną przeciwko przemocy. W czwartek, 5 grudnia na świdnickim Rynku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Wydziału Polityki Społecznej UM Świdnica będą rozdawać mieszkańcom białe wstążeczki, które symbolizują zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

  Czytaj więcej
 • Udekoruj dom i balkon na święta

  Jak co roku zapraszamy świdniczan do udziału w konkursie na najładniej przystrojony i oświetlony dom oraz balkon. Mogą w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy, za wyjątkiem ubiegłorocznego zwycięzcy, którzy w sposób szczególny upiększą swój dom, balkon, bramę, czy też ogród.

  Czytaj więcej
 • List Prezydent Miasta Świdnicy do Prezesa Rady Ministrów RP

  Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska wystosowała list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Zwraca w nim uwagę na coraz bardziej pogarszającą się sytuację finansów jednostek samorządu terytorialnego. Problem ten dotyczy nie tylko Świdnicy, ale dotyka również innych samorządów, które stają przed niezwykle trudnymi decyzjami, dotyczącymi ograniczenia wydatków w roku 2020.

  Czytaj więcej
 • Prezydent Świdnicy wspiera strajkującą młodzież

  W piątek, 29 listopada, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, również w Świdnicy odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Manifestację zaplanowano o godz. 13.00 w Rynku. W związku z tym prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska wystosowała do młodych świdniczan list i przekazała informacje o dotychczasowych działaniach miasta związanych z ochroną klimatu.

  Czytaj więcej
 • Świdnica liderem największego programu w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej

  Jeden z ostatnich konkursów na dofinansowanie zadań w ramach perspektywy finansowej 2014 – 2020 został rozstrzygnięty z korzyścią dla Świdnicy. Nasze miasto będzie liderem projektu pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”, w skład którego wpisało się 15 gmin naszego regionu.

  Czytaj więcej
 • Najwyższa Jakość Quality International dla Świdnicy

  Tytuł Laureata i Złoty medal Najwyższa Jakość Quality International 2019 przyznano Świdnicy za inwestycje w zakresie poprawy usług społecznych i wzrostu atrakcyjności turystycznej miasta. To już szósty medal QI dla gminy, dlatego też otrzymała ona wyróżnienie specjalne - Złotą Perłę Jakości 2019.           

  Czytaj więcej
 • W 2020 roku nie będzie Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego

  W 2020 roku nie będzie realizowany Świdnicki Budżet Obywatelski. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązkowo formę takich konsultacji społecznych powinny przeprowadzać tylko miasta na prawach powiatu, którym Świdnica nie jest. Zawieszenie realizacji budżetu wynika bezpośrednio z mniejszych wpływów do budżetu miasta w 2020 roku i koniecznych w związku z tym oszczędności.

  Czytaj więcej
 • Kolejna wycieczka dla wnuków i dziadków

  Zapraszamy świdnickich seniorów (w wieku 60+) wraz z dziećmi (w wieku od 7 do 14 lat) będącymi pod ich opieką, do bezpłatnego uczestnictwa w wyjeździe do Czeskiej Skalicy, gdzie wspólnie z tamtejszymi seniorami i juniorami będą mogli uczestniczyć w warsztatach integracyjnych. Wyjazd zaplanowany jest na niedzielę, 8 grudnia.

  Czytaj więcej
 • Świąteczne dekoracje w mieście

  Choć pogoda na to nie wskazuje, to Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. W Świdnicy montaż dekoracji już się rozpoczął. Świąteczne oświetlenie rozbłyśnie w Dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia. Na słupach zainstalowanych zostanie ponad 150 ozdób. Wzorem lat ubiegłych umieszczono je w różnych częściach miasta.

  Czytaj więcej
 • Nagrodzeni za energiczny doping

  5.RST Półmaraton Świdnicki już za nami. Udział w nim wzięło ponad 1700 zawodników oraz liczna grupa kibiców i mieszkańców naszego miasta. Świdniczanie oraz mieszkańcy gminy Świdnica stworzyli niezapomnianą atmosferę sportowego święta dopingując biegaczy na całej trasie.

  Czytaj więcej
 • Świdnica „budowniczym sportowej Polski”

  Świdnica otrzymała tytuł „Sportowej gminy 2019” i „Inwestora na medal XX  - lecia 1999-2019” oraz wyróżnienie w kategorii „Sportowy obiekt roku” za modernizację stadionu miejskiego. Miastu przyznano także nagrodę specjalną za całokształt dotychczasowych działań na rzecz rozwoju nowoczesnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w mieście.

  Czytaj więcej

do góry