Pierwsze wiosenne kwiaty w Świdnicy

W mieście rozpoczęły się już prace związane z nasadzeniem kwiatów wiosennych. Różnokolorowymi bratkami obsadzone zostały już kuwety przy fontannach na pl. św. Małgorzaty, kwatery z zielenią na terenie skweru przy ul. Franciszkańskiej oraz gazony ustawione w Śródmieściu. Aktualnie trwa sadzenie bratków na placu Grunwaldzkim. Kwiaty pojawią się tam na wysepkach w obrębie pasa drogowego. W przyszłym tygodniu ozdobne rośliny zakwitną także na pl. św. Małgorzaty. Łącznie zajmą one powierzchnię prawie 250 metrów kwadratowych.

Czytaj więcej ...

Stanowisko Urzędu Miejskiego w Świdnicy w sprawie wycinki drzew w Parku Centralnym

W Parku Centralnym rośnie prawie 1500 drzew i krzewów. 145 z nich ma ok. 170 lat, nieco młodszych, w wieku ok. 100 lat jest 408 drzew, resztę stanowi znacznie młodszy drzewostan. Drzewa najstarsze są cenne dendrologicznie, natomiast w grupie drzew najmłodszych bardzo duży procent stanowią modrzewie europejskie i robinie akacjowe.

Czytaj więcej ...

II edycja Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”

Zapraszamy świdniczan do udziału w II edycji Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”. Skierowany jest on do podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej, funkcjonujących lub zarejestrowanych na obszarze miasta Świdnicy, czyli m.in. do instytucji o charakterze non-profit, organizacji pozarządowych, szkół, świetlic, klubów czy też grup nieformalnych. Głównym celem akcji jest ochrona środowiska poprzez realizację lokalnych działań, służących ograniczeniu negatywnego oddziaływania człowieka na otoczenie, postaw promujących zachowania ekologiczne lub budowanie szeroko pojętej zielonej infrastruktury.

Czytaj więcej ...

Z miasta znikają szpetne reklamy

Miasto Świdnica coraz skuteczniej działa na rzecz uporządkowania przestrzeni miejskiej w zabytkowym centrum i jego okolicach, o czym świadczą dziesiątki usuniętych już reklam. Jest to efekt wdrażanej od września ubiegłego roku polityki reklamowej.

Czytaj więcej ...

„Świdnica z przewodnikiem”

Zapraszamy świdniczan do udziału w projekcie pn. „Świdnica z przewodnikiem”. To kolejna już edycja wycieczek dla dorosłych, które zaplanowano w tym roku od kwietnia do września. Przewodnim tematem sześciu wypraw będzie „Wielokulturowość Świdnicy i księstwa świdnicko-jaworskiego”.

Czytaj więcej ...

Nagrody dla świdnickich sportowców i trenerów

Świdniccy sportowcy i trenerzy otrzymają nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za wyniki sportowe i osiągnięcia w działalności sportowej za 2016 rok. Ich uroczyste wręczenie odbędzie się podczas  marcowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.

Czytaj więcej ...

Rusza przebudowa stadionu przy ulicy Śląskiej

Firma Saltex Europa z Wrocławia przebuduje stadion przy ulicy Śląskiej w Świdnicy. W czwartek, 23 marca, wykonawcy przekazany zostanie plac budowy. Inwestycja podzielona jest na dwa etapy. Etap I przebudowy ma zakończyć się 15 września br. Całość będzie kosztowała 7 milionów 300 tysięcy złotych. Półtora miliona miasto Świdnica pozyskało z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Czytaj więcej ...

Zapraszamy dzieci na kolejną wycieczkę do Trutnova

Dzieci uczęszczające do świdnickich szkół podstawowych (w wieku od 6 do 13 lat) mogą ponownie w sobotę, 1 kwietnia bezpłatnie wyjechać do czeskiego Trutnova. Wycieczka organizowana jest w ramach projektu „Domowe krajobrazy i ich opowieści”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej 2014-2020 Interreg V – A Republika Czeska – Polska oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Czytaj więcej ...

Nie ma wolności bez samorządności. Największe Forum Samorządowe ostatnich lat

W czwartek, 16 marca w Warszawie ponad 1600 samorządowców z całej Polski – prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie i radni spotkali się na Forum Samorządowym. Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce.

Czytaj więcej ...

Rowerzysto - kręć kilometry i podaruj dziecku rower!

Po raz drugi rusza w Świdnicy akcja „Rower pomaga”, w ramach której rowerzyści mogą wspomóc dzieci z ubogich rodzin. Wystarczy przejechane na rowerze kilometry wpisywać w aplikację rowerpomaga.pl, cel: „Jeżdżę dla Świdnicy”. Uzbierane wspólnie tysiące kilometrów zamieniane będą na rowery dla dzieci. Pomysłodawcą ogólnopolskiego wydarzenia jest Fundacja Arka, a koordynatorem w Świdnicy - Referat Turystyki Urzędu Miejskiego.

Czytaj więcej ...