»Centrum czytelnicze » Konkursy, imprezy

Imprezy organizowane przez bibliotekę szkolną

Czasami marzenia się spełniają…

Napisane z potrzeby serca, proste, rytmiczne, rymowane, nieudziwnione, a tym samym chwytające za serce. Pełne wspomnień i miłości do rodziny i najbliższych oraz ojczyzny – tej małej, jaką jest miejsce urodzenia i zamieszkania ale także tej dużej, jaką jest Polska. Napisane z głębokiej wiary w to, że człowiek jest i powinien być po prostu dobry.

Takie są wiersze Pani Genowefy Hołdowicz, 92 – letniej świdniczanki, która od wielu lat przelewa na papier swoje wspomnienia z dawnych lat oraz obserwacje z otaczającego świata napisane wierszem i prozą. Marzeniem autorki było przedstawienie swoich utworów szerszej publiczności. Czasami marzenia się spełniają…

Pan Dyrektor Tomasz Całka zainicjował profesjonalne wydanie tomiku poezji Pani Genowefy. Po przepisaniu, wybranych przez autorkę wierszy, uczennice Anna Szpak i Nikola Kaczanowicz wykonały ilustracje do tych, które spodobały im się najbardziej. Nakład tomiku „Wierszy wybranych” nieoczekiwanie zasponsorowała rodzina autorki z Kanady.

24 listopada w Centrum Edukacji Czytelniczej „Zarzecze” odbyło się nastrojowe spotkanie w blasku świec, podczas którego po raz pierwszy zaprezentowano twórczość Pani Genowefy Hołdowicz.

Grupa uczniów pod kierunkiem Iwony Michel i Magdaleny Dudziak przedstawiła montaż słowno - muzyczny, który zawierał wybrane fragmenty wierszy. Na tle nokturnów Fryderyka Chopina pięknie recytowały: Anna Szpak, Nikola Kaczanowicz, Natalia Szaradowska, Sonia Styczeń, Wiktoria Gołuch. Muzyczną oprawę stanowiły również  piosenki „Taki kraj” i „Ojczyzna”. Zaśpiewali je Olaf Butkiewicz oraz recytujące dziewczęta czyli zespół wokalny Tarantela.

Wzruszające spotkanie na długo zapadnie w pamięci wszystkich obecnych gości i gospodarzy.

  

Warto mieć marzenia i czytać, czytać, czytać …

Taka myśl nasunęła się uczniom i nauczycielom bibliotekarzom naszego gimnazjum po spotkaniu z Panem Arkadiuszem Niemirskim. Autor tekstów kabaretowych, scenariuszy, książek detektywistycznych dla młodzieży i dorosłych, kontynuator kultowej serii „Pan Samochodzik” był gościem MBP w Świdnicy 29 września 2016 roku. Pan Arkadiusz z pasją i humorem opowiadał o sobie, twórczości i marzeniach, które warto mieć i trzeba robić wszystko, żeby się spełniły. Podpowiedział młodzieży, że bezmyślne siedzenie przed telewizorem czy komputerem to marnotrawienie cennego czasu, który można wykorzystać właśnie na ten cel. Jako młody człowiek, poznał i zakochał się w zespole „Procol Harum”. Marzył o spotkaniu członków zespołu i stało się, jako dziennikarz muzyczny miał okazję pisać o jego koncertach. Obecnie marzy o statuetce „Oskara” i może się spełni, gdyż napisał właśnie scenariusz do filmu „Wyspa róż”. Oczywiście nasi uczniowie mieli mnóstwo pytań do autora m.in.  „Jakie rady dałby Pan młodym pisarzom?” - odpowiedział: „Czytać, czytać, czytać wartościową literaturę”

 

IV Gryfiada Świdnicka

IV edycja Świdnickiej Gryfiady za nami. Prezentacja oraz przemarsz w korowodzie tym razem były związane z historią „O tym, jak rajca Zechli pomnażał swoje bogactwo”. To Ola Pająk i Julia Pyka, uczennice klas trzecich, wyśpiewały i odegrały role świdnickiego rajcy i sprytnej kawki. Towarzyszył im taniec gromady kawek w osobach: Emilii Szkwyry, Natalii Szaradowskiej, Zuzanny Kostuń, Zuzanny Sikory, Anni Szpak, Izy Horadczuk, Wiktorii Janczak oraz Małgosi Kurczyńskiej - również flecistki. Przygodnym kupcem i posiadaczem ptaków był Piotr Stryczek. W role rajców - detektywów Sherloocka Holmesa oraz Johna Watsona wcielili się: Kasia Czepukojć i Oskar Chmielewski. Ekipa techniczno - pomocnicza to: Adam Budziński, Kacper Grudziński, Wiktor Grzegorzewski, Mateusz Mołoń, Jakub Chrąchol i Natalia Kłos. Całość wymyśliły i przygotowały Panie Magdalena Dudziak i Iwona Michel wykorzystując również pomysły uczniów. O stroje zadbały Panie Anna Łynko i Janina Gładysz - szkolna pielęgniarka, która w tym roku wsparła swoją pomocą naszą „pracownię krawiecką”. Cieszymy się ogromnie z I miejsca oraz nagrody pieniężnej, którą przeznaczymy na zakup nowości książkowych. Dziękujemy naszym uczniom i pomocnym koleżankom.


2016 – rokiem: Henryka Sienkiewicza, Feliksa Nowowiejskiego, Cichociemnych oraz 1050-lecia Chrztu Polski

Jest już niemal naszą tradycją, że sygnalizujemy społeczności GM 4 w Świdnicy, patrona lub patronów kolejnego roku kalendarzowego. Staramy się poprzez swoje działania przybliżyć życiorysy, tytuły utworów, anegdoty czy cytaty-myśli znaczących osób.

Ponieważ Henryk Sienkiewicz jest także jednym z patronów naszej szkoły, nauczyciele bibliotekarze postanowili rozpocząć działania promocyjne od jego sylwetki. Główny korytarz szkoły został udekorowany najważniejszymi faktami z życia pisarza, cytatami i tytułami utworów, z których owe pochodzą. W bieżącym roku szkolnym odbyło się drugie spotkanie czytelnicze. Klasa 1a miała okazję posłuchać, jak pięknie czytają wybrane fragmenty „Krzyżaków”, „Quo Vadis”, „Latarnika”, „Janko Muzykanta” oraz innych utworów ich starsze koleżanki i nauczyciele.

 

III Gryfiada Świdnicka

W  III edycji Świdnickiej  Gryfiady,  która odbyła się 1 czerwca 2015 roku na świdnickim Rynku zdobyliśmy III miejsce, puchar Prezydenta Miasta Świdnicy oraz czek na kwotę 1 tysiąca złotych.

Tradycyjnie uczestnicy imprezy mieli wystąpić w barwnym korowodzie oraz prezentacji  scenicznej. W tym roku przygotowaliśmy program pod tytułem „Autostopem do Świdnicy”, w którym turyści zwiedzający nasze miasto poznali dawne przeznaczenie wybranych kamienic świdnickiej starówki, a także herb, logo i hejnał .

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Talaga Sandra, Balcerak Natalia, Bober Weronika, Szaradowska Weronika,  Królicki Kamil, Niewada Oskar, Grasiewicz Wiktoria, Hatala Wojciech, Jasińska Natalia, Krenczyk Arkadiusz, Bekar Roksana, Nowicka Natalia, Radziewicz Karolina, Zielińska Paulina, Wilk Aleksandra, Drohomirecka Julia, Czerkawski Michał, Wodarz Mateusz, Olech Sara, Pyka Julia, Szkwyra Emilia, Popławska Julia, Czepukowicz Katarzyna, Pająk Aleksandra, Bzowy Wiktoria, Pyt Ewa, Culfaidis Oliwia, Twardowska Natalia, Butkiewicz Olaf, Pawiłowicz Patrycja, Ungurian Katarzyna, Horadczuk Izabella, Łęcka Weronika, Szpak Anna, Janczak Wiktoria, Kostuń Zuzanna, Kaczanowicz Nikola, Szaradowska Natalia, Skrzynecka Katarzyna, Sikora Zuzanna, Aleksandra Grzymek.

Całość przygotowały: Dudziak Magdalena ,Michel Iwona i Łynko Anna. 

 

Rok 2015 - rokiem Jana Pawła II, Jana Długosza oraz Teatru Publicznego w Polsce

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił 2015 rokiem Jana Pawła II, Jana Długosza oraz Teatru Publicznego w Polsce.  Nauczyciele biblioteki szkolnej postanowili przybliżyć społeczności naszego gimnazjum historię, aktorów, reżyserów, dyrektorów oraz repertuar Teatru Narodowego w Warszawie w 250 rocznicę jego istnienia i działalności. Gablotę biblioteczną oraz główny korytarz szkolny wypełniły materiały ilustracyjne na ten temat.  Alfabet teatru, czyli słownik ważnych pojęć i terminów teatralnych powinien zapamiętać każdy z nas. Chętnych czytelników odsyłamy do przepięknej wystawy Google Cultural Institute – 250 lat Teatru Narodowego.

 

Konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej - Książki naszych marzeń

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Książki naszych marzeń", którego głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęta do podejmowania inicjatyw na rzecz zwiększenia zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów. Aby przystąpić do konkursu należało przygotować krótki filmik, który miał przekonać jury, że jesteśmy szkołą, która lubi czytać. Nasi uczniowie pod opieką pani Iwony Michel i Joanny Malec opracowali równiez listę 50 książek, które chcielibyśmy otrzymać jako nagrodę za najlepszy film. Trzymamy kciuki - ogłoszenie wyników tuż przed świętami!


Wernisaż wystawy Joanny Zagner - Kołat

W piątek 26 września 2014 grupa uczennic wraz z opiekunką, panią Magdaleną Dudziak, wzięła udział w wernisażu wystawy Joanny Zagner-Kołat KRÓTKA HISTORIA. Organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy. Pani Joanna Zagner – Kołat, absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP, wrocławianka i mieszkanka Wrocławia jest ilustratorką komiksów, opowiadań i książek dla dzieci. Ilustrowała dla takich autorów jak Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Ludwik Jerzy Kern czy Beata Ostrowicka. Zrealizowała we współpracy z  Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego serię książek edukacyjnych ”Dydko i …” m.in. „Dydko i muzyka”, „Dydko i teatr”, „Dydko i architektura” oraz oprawę plastyczną do edukacyjnego portalu o Polsce www.kula.gov.pl. Jej rysunki znalazły się też w czasopismach dla dzieci takich jak „Bluszczyk”, „Świerszczyk” czy „Miś”. Pani Joanna Zagner-Kołat przeprowadziła mnóstwo warsztatów plastycznych i spotkań autorskich dla dzieci w całej Polsce. Zdobyła wiele nagród a  jej prace brały udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą.  

Uczennice naszego gimnazjum miały okazję z bliska przyjrzeć się wielu pracom autorki wykonanym różnymi technikami plastycznymi. Był czas na wspólne zdjęcia, krótką rozmowę i podpis z dedykacją w podarowanej książce.

Podczas wernisażu, Pani Joanna, dała się poznać jako niezwykle pogodna osoba. Cóż, ktoś kto tworzy dla dzieci przecież nie powinien być ponurakiem . . .


 

Gryfiada Świdnicka 2014

II edycja Świdnickiej Gryfiady już za nami. Tematem przewodnim było oblężenie Świdnicy w 1345 roku. Uczestnicy  mieli uświetnić imprezę barwną paradą oraz 5- minutową prezentacją artystyczną tematycznie związaną z legendami lub historią naszego miasta.Tym razem reprezentacja naszego gimnazjum przygotowała „Legendę o świdnickim bazyliszku”. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego występu.   W ogólnej klasyfikacji zajęliśmy III miejsce i otrzymaliśmy nagrodę pieniężną.

Uczestnikami byli uczniowie z klas I-III: Szparniak Patryk, Wodarz Mateusz, Pyka Julia, Bielaszka Paweł, Wójcik Filip, Zielińska Paulina, Nowicka Natalia, Pająk Aleksandra, Drohomirecka Julia, Balcerak Natalia, Talaga Sandra, Szaradowska Weronika, Noceń Dagmara, Szkwyra Emilia, Gwiżdż Hubert, Sienkiewicz Sebastian, Pisula Agata, Nowak Mateusz, Pacuła Patryk, Lic Norbert, Krenczyk Arkadiusz i Hatala Wojciech.


Opiekunowie, autorzy prezentacji i dekoracji to nauczyciele: Magdalena Dudziak, Iwona Michel i Anna Łynko.


Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólną zabawę !!!

 

Rok 2014 rokiem Oskara Kolberga i rokiem czytelnictwa

Wzorem ubiegłych dwóch lat, nauczyciele biblioteki promują całoroczne wydarzenia związane z patronatem danego roku, a ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu roku minionego.

Ponieważ rok 2014 ogłoszono rokiem Oskara Kolberga oraz rokiem czytelnictwa, wystawa w bibliotecznej gablocie i dekoracja głównego korytarza naszej szkoły przybliżają sylwetkę znanego etnografa, folklorysty i kompozytora.

W ramach jubileuszowych działań odbędą się lekcje muzyki w klasach  pierwszych tematycznie związane z  twórczością patrona roku, a wycinanki a’ la ludowe wykonują już uczniowie drugich klas.

Mamy nadzieję, że cytaty o książkach i czytaniu umieszczone w czytelni, holu szkoły, salach języka polskiego i pracowni artystycznej zainspirują naszą młodzież do codziennego czytania. 

   

 

Konkurs fotograficzny - Kolory 

W roku 2013 nauczyciele biblioteki zaproponowali uczniom naszego gimnazjum udział w konkursie „Kolory”. Inspiracją miały być:  czerwony w marcu, żółty w kwietniu i niebieski w maju. Swoje pomysłowe fotografie wykonały dwie uczennice z klasy 3b : Patrycja Boczek oraz Ania Bałdo.

Książki były nagrodą za udział w konkursie. Prezentujemy prace Patrycji i Ani.


 

I   Świdnicka  Gryfiada  za  nami …

Gryf świdnicki, smok trutnowski, w strugach deszczu i ulewie

przywitali wszystkich gości zapraszając ich do siebie.

Pokazali, przedstawili świdnickiego grodu baśnie

wierząc w to, że pamięć o nich nigdy nie zgaśnie.

Niegdyś Swidno - wódz z wojami odwiedzili okolicę,

bardzo im się spodobała, założyli więc Świdnicę.

W niej grasował bazyliszek co dziewczyny łapał młode,

gdy do studni przychodziły po przepyszną, zimną wodę.

W kamienicy Rynek 8, dziś to dom „Pod Złotym Chłopkiem”,

mieszkał Rajca razem z kawką wzbogacali się okropnie.

Te i inne opowieści przedstawiliśmy na scenie,

za całokształt naszej pracy dostaliśmy wyróżnienie.

 

WYSTĄPILI:

Kinga Urban, Kornel Piwowarczyk, Patryk Szparniak, Wojciech Cyrbes, Katarzyna Melner, Paweł Bielaszka, Paulina Sobiś, Patrycja Boczek, Justyna Noga, Dagmara Noceń, Natalia Horadczuk, Sylwia Dudoń, Natalia Zawadzka, Karolina Radziewicz, Monika Krzywiecka, Natalia Balcerak i Aleksandra Grzymek.                    

 

Naszym uczniom dziękujemy

Za wytrwałość, za występy

Niech w pamięci pozostaną

„mokre chwile” i uśmiechy.   

 

Opiekunki: Iwona Michel i Magdalena Dudziak

 


Święto Narodowe Trzeciego Maja

Święto państwowe obchodzone 3 maja, w rocznicę uchwalenia konstytucji.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez sejm wielki, który został zwołany w październiku 1788 roku.

Uchwalenie konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku.

 

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, a dlatego, że własna”.

 /Seneka/  

 

2013   rokiem   Juliana   Tuwima

 „Tuwim rządzi cały rok” – bibliografia materiałów o poecie to temat lekcji bibliotecznych dla klas trzecich naszego gimnazjum. Podczas zajęć młodzież przypomniała sobie wiersze z dzieciństwa oraz te poznane w gimnazjum na lekcjach języka polskiego. Poznała także życiorys poety oraz piosenki napisane do jego tekstów.

Utwory takie jak „Valse Grande Brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk i „Na pierwszy znak” Hanki Ordonówny wykonywane przez współczesnych piosenkarzy Justynę Steczkowską, Janusza Radka, Roberta Janowskiego, zaprezentowały uczennice śpiewające w szkolnym chórze.

Młodzież opisywała również książki o Julianie Tuwimie oraz jego autorstwa, utrwalając opis bibliograficzny i próbując zaznajomić się zasadami tworzenia bibliografii załącznikowej.

Cała społeczność szkoły natomiast, mogła wspomnieć Juliana Tuwima oglądając „lokomotywę myśli i cytatów tuwimowskich”, która udekorowała główny korytarz .

 

Konkurs fotograficzny „Pory roku w obiektywie"

Pogodna, piękna polska jesień była inspiracją do fotografowania jej uroków i rozpoczęła ten właśnie konkurs. Swoje prace zgłosiły uczennice klasy 2b: Boczek Patrycja, Pędrak Klaudia, Chojecka Karolina, Wodecka Agnieszka i Sobiś Paulina.

W kolejnym, zimowym etapie konkursu do grupy dołączyła Rogala Aleksandra, która bystrym okiem sfotografowała mroźną zimę.

Wiosny z aparatem szukały natomiast wszystkie uczestniczki wcześniejszych odsłon konkursu.

Za swoje pomysły, zaangażowanie i piękne zdjęcia dziewczęta otrzymały nagrody książkowe.

 

III Szkolny Konkurs  Wiedzy o Fryderyku Chopinie

Dnia 18 kwietnia 2012 roku odbył się w naszym gimnazjum III Szkolny Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie. Warunkiem przystąpienia było przede wszystkim przeczytanie książki Marii Horodyskiej pt. „Śladami Chopina” a także zapoznanie się z biografią kompozytora z dostępnych źródeł.

Do konkursu przystąpiło 4 uczniów. Z klasy 1A - Marta Kuszel, Maciej Korniewski, Agata Pisula oraz Dawid Janiszewski z klasy 1B.

Uczestnicy musieli zmierzyć się z 30 pytaniami otwartymi związanymi z dzieciństwem kompozytora, młodością spędzoną w Warszawie oraz z życiem dorosłym jakie przeżył na obczyźnie.

Najważniejsze fakty z życia jak i te dotyczące twórczości kompozytorskiej najlepiej opanowała Marta Kuszel. Drugie miejsce zajął  Maciej Korniewski, trzecie miejsce należy do Agaty Pisuli.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

„Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel…”


 

 

Rok  2012  -  rokiem Janusza Korczaka

„Janusz Korczak – niezwykły prekursor praw dziecka – bibliografia załącznikowa i zasady jej tworzenia”, nad takim tematem pracowała młodzież klas trzecich naszego gimnazjum na lekcjach bibliotecznych.

Zajęcia miały na celu przybliżenie uczniom sylwetki tego wspaniałego pedagoga, założeń jego koncepcji wychowawczej i postawy życiowej. Ponadto młodzież poznała szkolny księgozbiór o Januszu Korczaku oraz utwory jego autorstwa.

Cała społeczność gimnazjalna miała okazję zapoznać się z sylwetką Janusza Korczaka, jego myślami oraz prośbami dziecka oglądając wystawę umieszczoną w holu szkoły.


baner
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela
karuzela

Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy

Jodłowa 21, 58-100 Świdnica

tel./fax. 74 852-31-29

NIP 884-22-81-908

sekretariat@g4.swidnica.pl

 

           

   Świdnicki Klub Piłki Ręcznej      Drukarnia Rotgryf   Sonel Świdnica   Hufiec ZHP Świdnica 

Informacja: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. 
Szczegółowe informacje w Polityce Prywatności